skip to Main Content
+ 48 33 827 19 90 sekretariat@spwj.edu.pl ul. Kościelna 10, 43-365 Wilkowice

SZKOŁA  Z  WITAMINKĄ

SZKOŁA  Z  WITAMINKĄ

Tak w bieżącym roku szkolnym nazwaliśmy Program dla szkół rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentowanego przez Agencję Rynku Rolnego.

Już od 2 października w naszej szkole gości darmowe mleko, warzywa i owoce. Zmieniła się jednak grupa, do której adresowany jest program i obejmuje w roku szkolnym 2017/18 dzieci ze wszystkich klas I–V, czyli ok. 300 naszych uczniów.

Dążymy do tego, by program dostarczania produktów żywnościowych był jak najbardziej skuteczny, bo przecież to dzieci z są najbardziej wrażliwe na przyjmowanie wzorów zdrowego żywienia. Właśnie z tego powodu każde dziecko otrzymuje określoną rozporządzeniem ilość porcji owoców i warzyw, a zatem w pierwszym półroczu były to:

w ramach komponentu owocowo-warzywnego w ramach komponentu mlecznego
* 12 porcji jabłek
* 5 porcji gruszek
* 2 porcje śliwek
* 1 porcję soku owocowego
* 7 porcji marchwi
* 5 porcji rzodkiewki
* 2 porcje papryki
* 4 porcje pomidorów
* 3 porcje kalarepy
* 1 porcję soku warzywnego lub owocowo-warzywnego
* 34 porcje mleka
* 2 porcje jogurtu naturalnego
* 2 porcje kefiru naturalnego
* 2 porcje serka twarożkowego

 

„W długookresowej perspektywie realizacja programu przyczyni się do wzrostu zainteresowania spożywaniem krajowych produktów mlecznych oraz owoców i warzyw” – przewidują urzędnicy ministerstwa rolnictwa, a: „Dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej są wskazane jako grupa wiekowa najbardziej wrażliwa na przyjmowanie wzorów zdrowego żywienia” – uzasadnił dalej resort rolnictwa. Pamiętać trzeba, że głównym celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w codziennej diecie dzieci, a także propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym oraz wzbogacające wiedzę o pochodzeniu produktów rolnych oraz wiedzę
o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności.

W bieżącym roku już zorganizowaliśmy dla dzieci kilka działań edukacyjnych, z czego na szczególną uwagę zasługują prezentowane na szkolnym korytarzy comiesięczne gazetki tematyczne pod hasłem „Kulinarny alfabet”, na których poszczególne klasy objęte Programem przedstawiają grupy warzyw i owoców w porządku alfabetycznym ze szczególnym podkreśleniem ich walorów zdrowotnych, estetycznych czy jakościowych.

Jeszcze bardziej wyjątkowym był konkurs plastyczny zorganizowany przez p. Monikę Bogumił-Laszczak dla uczniów klas czwartych, piątych, a nawet szóstych (mimo, że nie są objęte Programem) którego celem nie było wyłącznie przedstawienie plakatu na temat zdrowego żywienia. Uczniowie biorący udział w konkursie mogli nie tylko przedstawić różnymi technikami plastycznymi owocowo-warzywne martwe natury, ale mieli również okazję obserwować czy posmakować zgromadzone produkty. Najlepsze z prac zaprezentowano w okresie przedświątecznym w galerii przy głównym wejściu do szkoły.

 

Back To Top