skip to Main Content
+ 48 33 827 19 90 sekretariat@spwj.edu.pl ul. Kościelna 10, 43-365 Wilkowice

„Razem na Święta”

„Razem na Święta” – finał akcji MEN promującej przedświąteczny wolontariat w Szkole Podstawowej nr 1 w Wilkowicach

          Każdego roku w naszej szkole w okresie przedświątecznym podejmujemy wiele działań, które przygotowują nas do przeżywania świąt w duchu solidarności i wspólnoty.

Świetlica szkolna po raz kolejny włączyła się w akcję Fundacji Ekologicznej ARKA „Choinki Nadziei”. Dzięki Leśnictwu w Bystrej otrzymaliśmy żywą choinkę, którą uczniowie udekorowali ozdobami wykonanymi na zajęciach. Pięknie przystrojone drzewko przekazaliśmy przed świętami mieszkańcom DPS-u w Wilkowicach, co było połączone z kolędowaniem zespołu góralskiego „Groniczki”, który prowadzi w naszej szkole mgr Maria Prostak.

Tradycją naszej szkoły jest również przygotowywanie Jasełek, które są prezentowane całej społeczności szkolnej w okresie przedświątecznym oraz mieszkańcom DPS-u  i szerokiemu gronu w kościele. W tym roku przedstawienie przygotowały klasy 2a i 2b wraz z wychowawczyniami mgr Barbarą Włodarz i mgr Anną Łabuz oraz z nauczycielkami mgr Dorotą Łaciak i mgr Sławomirą Basiurą.

W tym roku postanowiliśmy przygotować paczkę świąteczną dla samotnej, starszej osoby z Wilkowic. Odzew na naszą prośbę społeczności szkolnej był tak duży, że przygotowaliśmy paczki żywnościowe i zakupiliśmy nową odzież dla dwóch osób. Uśmiech obdarowanych posyłamy dalej, bo nasze dary szczerze ucieszyły osoby starsze i samotne.

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, które prowadzi mgr Sławomira Basiura, zaangażowali się w wykonanie wraz z podopiecznymi DPS kartek świątecznych i odlewów gipsowych o tematyce świątecznej, przygotowali słodki poczęstunek  dla wszystkich mieszkańców i pracowników DPS oraz dekoracyjne wianki świąteczne. Wizyty w DPS są formą integracji uczniów szkoły z mieszkańcami- uczniowie dostrzegają osoby samotne, starsze, mogą z nimi porozmawiać, rozśmieszyć ich i po prostu pobyć z nimi.

Wolontariusze odwiedzają również starsze, samotne osoby z Wilkowic. Odwiedziny połączone były z przekazaniem paczek z żywnością, stroików, życzeń świątecznych, a także świeżego, domowej roboty ciasta..

Nasza szkoła znalazła się w gronie ponad 6 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, które włączyły się w akcję „Razem na Święta” organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach szkolnego wolontariatu chcieliśmy okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszej społeczności lokalnej w tym wyjątkowym czasie Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w tym dziele.

Back To Top