skip to Main Content
+ 48 33 827 19 90 sekretariat@spwj.edu.pl ul. Kościelna 10, 43-365 Wilkowice

Co warto przeczytać – zdaniem naszych uczniów:

Kryspin i jego ciekawa książka …

Książka pt. „POKÓJ NIEGOŚCINNY” opowiada o pewnej rodzince szukającej wolnego pokoju do wyjęcia. Niestety wszystkie były zajęte, pozostał tylko jeden  w takim dziwnym staroświeckim domu. Drewniany dom i płot ledwo stały. Chłopiec pomyślał sobie, że jak nadejdzie wichura, to dom odleci. Bał się tam mieszkać, bo było ciemno i strasznie. A co działo się dalej, przeczytajcie sami …

Emilka i jej ulubiona seria …

DZIENNIK CWANIACZKA to bardzo zabawna seria książek. Głównym bohaterem jest Greg, który całe swoje życie najchętniej spędziłby na komputerze grając w gry. Nienawidzi chodzić do szkoły i odrabiać zadań. Ma starszego brata Rodricka i młodszego brata, Mannego. Często pakuje się w najróżniejsze kłopoty i strasznie potrzebuje kasy. Lecz jedyną opcją jest sprzątanie i męczenie się, co nie wchodzi w grę. Przeczytajcie jak rozwiąże swoje problemy.
Polecam!

Bartosz przeczytał …

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI

Spośród wielu przeczytanych do tej pory książek, jedna z nich przykuła moją uwagę. Jest to seria opowiadań pod tytułem Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai „Tajemnice”. Wybrałem je, ponieważ jest w nich dużo akcji, zagadek i tajemnic. Autorami tego zbioru opowiadań są Martin Widmark i Helena Willis.
Akcja książki toczy się w szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach.  Głowni bohaterowie tytułowych „Tajemnic”, Lasse i Maja to przyjaciele, uczęszczający do tej samej klasy. Prowadzą wspólne biuro detektywistyczne.  Ich przebiegłość i spryt przyczyniają się do rozwiązania wielu problemów. Z ich pomocy korzysta nawet komisarz policji. Każda z dwudziestu trzech do tej pory wydanych książek, opowiada o innym wydarzeniu.
Moją ulubioną książką z tej serii był dwunasty tom „Tajemnica meczu”. Głównym wątkiem tego opowiadania było poszukiwanie skradzionego pucharu, który miał być główną nagrodą dla zawodników podczas corocznego meczu pomiędzy drużyną Valleby a Sandby. Lassie i Maja, którzy wzięli sprawy w swoje ręce, szybko zorientowali się, że podczas organizacji meczu było kilkoro osób, bardzo niezadowolonych z ponownej organizacji turnieju. Po serii dziwnych zdarzeń jak np. spuszczenie powietrza z wszystkich opon w rowerach, Lasse  i Maja przesłuchują świadków. Okazuje się że zamieszana w sprawę kradzieży pucharu była sąsiadka Iva Ross, której pudelkowi – Karlowi Filipowi przeszkadzał hałas. Napisana z dużym humorem opowieść bardzo trafiła w mój gust. Seria tych książek bardzo mi się podoba ponieważ brawurowa akcja i fabuła trzymająca w napięciu, to jest coś, co bardzo lubię.


Oliwier proponuje …

Chciałbym polecić innym czytelnikom książkę Roalda Dahla „CHARLIE I WIELKA SZKLANA WINDA”. Książka ta opowiada o przygodach Charliego, Pana Wonki, Dziadka Joe, Babci Josephine, Dziadka George, Babci Georginy, Pana Bucket, Pani Bucket. Jest to bardzo wciągająca książka, opowiada ona o przygodach w kosmosie. Podróż tę odbyli  wielką szklaną windą. Przeżyli wspaniałe przygody w kosmicznym hotelu z paskudnymi kosmitami wyglądającymi jak gluty ze świecącymi oczami.


Filip zachęca …

CO TO ZNACZY …

Książka, którą chciałbym polecić do przeczytania to „Co to znaczy” Grzegorza Kasdepke. Autor napisał tę książkę w wyniku obserwacji swojego kilkuletniego syna. Zauważył, że chłopiec nie rozumie popularnych i często stosowanych na co dzień powiedzonek, tzw. związków frazeologicznych. Zauważył również, że sens wielu z nich, bardzo trudno wytłumaczyć zwykłymi słowami w zrozumiały sposób. By ułatwić przyswojenie i zrozumienie tych powiedzonek synkowi i innym dzieciom w jego wieku, napisał zbiór zabawnych historyjek.  Ich bohaterem jest sześcioletni Bartuś, jego rodzina i znajomi. Rodzicom, dziadkom, wujostwu i przyjaciołom małego Bartusia zdarza się bardzo często używać w codziennym życiu związków frazeologicznych. Niestety Bartuś ich nie rozumie i nieustannie wynikają z tego zabawne sytuacje. Na szczęście, nieporozumienia udaje się wyjaśnić i wszystko kończy się szczęśliwie. Dzięki perypetiom Bartusia i jego rodziny, czytelnik poznaje sens powiedzonek takich jak np.: „żyć jak pies z kotem”, „szczere złoto”, „suszyć zęby”.

Polecam tę książkę każdemu czytelnikowi, młodszemu i starszemu też. Jest zabawna i pouczająca. Czyta się ją szybko, łatwo i przyjemnie. A dzięki formie krótkich historyjek, łatwo zapamiętuje się znaczenie niekiedy naprawdę trudnych określeń.


Emilka poleca …

TAJEMNICA CZŁOWIEKA Z BLIZNĄ

„Tajemnica człowieka z blizną” Pawła Beręsewicza okazuje się być kolejną zabawną i ciekawą powieścią. Główny bohater Janek odkrywa, że jego tata ma na policzku bliznę. Wypytuje całą swoją rodzinę o przeszłość taty. Dowiaduje się wielu ciekawych historii o młodości swojego ojca. Chłopak używa swojej wyobraźni  dodając fantastyczne momenty do realnych sytuacji.

Zachęcam do przeczytania „Tajemnicy człowieka z blizną”, jak również innych opowieści Pawła Beręsewicza.

Przeczytaj i napisz, czekamy
Wasza Biblioteka

Back To Top
Wielkość liter
Kontrast