skip to Main Content
+ 48 33 827 19 90 sekretariat@spwj.edu.pl ul. Kościelna 10, 43-365 Wilkowice

Co warto przeczytać – zdaniem naszych uczniów:

Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie „1000 powodów, by czytać”. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczną nt. wybranych książek. W kilku zdaniach zachęcili do przeczytania ich.

 

Czytam, bo uwielbiam fantastykę, która rozwija wyobraźnię!  Czytając książkę A. Maleszki p.t. „Czerwone krzesło” pomyślcie np. o krześle, które „zachowuje się”  jak żywa istota! Pewnego dnia to  zamienia złośliwą ciotkę  w małą dziewczynkę! To opowiadanie wywołuje u czytelnika  dużo humoru  i  emocji; pokazuje też przyjaźń, o którą należy zawsze się troszczyć.

 

Czytam, bo uwielbiam marzenia i fantastykę! Lubię podróżować z bohaterem w magiczne miejsca. Baśniowy świat rozwija moją wyobraźnię i zabiera mnie w nieznane i tajemnicze, ale  ciekawe miejsca. Bohaterka książki p.t. „Karolcia” (M. Kruger) posiada magiczny, niebieski koralik. Dzięki niemu jej życie jest bardzo interesujące. Dziewczynka przeżywa wiele przygód, między innymi latała autem! Czytajcie, bo warto!

 

 

Czytam, bo kocham fantastykę i niezwykłość! Uwielbiam też, jak Mały Książę, podróżować i poznawać nowych ludzi. Takie spotkania z bohaterami literackimi wiele uczą. W książce p.t. „Mały Książę” A. de Saint-Exupery odnajdujemy wiele mądrości życia, które są ujęte w prostych słowach i myślach bohatera. „Widzi  się tylko sercem” to jedna z myśli księcia, która jest zawsze ważna dla nas wszystkich!

 

Czytam, bo warto czytać! „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” to propozycja dla miłośników fantasy. Znajdziecie tu dużo akcji , a uniwersum jest bardzo tajemnicze. Książka opowiada o przygodach czwórki rodzeństwa, która przyjeżdża do domu wujka. Wiele się dzieje….

 

Czytam, bo kocham zwierzęta dzielne i odważne jak pies Lampo w książce p.t. „O psie, który jeździł koleją”  R. Pisarskiego.  Jego bohaterstwo może zachwycić niejednego człowieka! Czy wiecie, że Lampo jeździł koleją i znał wszystkie rozkłady pociągów! Ta książka
o odważnym  psie da Ci sporo odpowiedzi na wiele pytań!

 

 

Książka p.t. „Tajemniczy ogród” (F. H. Burnett)

Czytam, bo książka uczy nas przyjaźni!  Opowiada  o relacjach dzieci, o ich różnych charakterach. Są w niej zawarte tajemnice, które wkrótce zostaną rozwiązane. Np. Mary, główna bohaterka, znalazła klucz do pewnej furtki, prowadzącej do tajemniczego ogrodu…

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej – musisz ją przeczytać!

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

     

 

     

                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           

 

 

Kryspin i jego ciekawa książka …

Książka pt. „POKÓJ NIEGOŚCINNY” opowiada o pewnej rodzince szukającej wolnego pokoju do wyjęcia. Niestety wszystkie były zajęte, pozostał tylko jeden  w takim dziwnym staroświeckim domu. Drewniany dom i płot ledwo stały. Chłopiec pomyślał sobie, że jak nadejdzie wichura, to dom odleci. Bał się tam mieszkać, bo było ciemno i strasznie. A co działo się dalej, przeczytajcie sami …

Emilka i jej ulubiona seria …

DZIENNIK CWANIACZKA to bardzo zabawna seria książek. Głównym bohaterem jest Greg, który całe swoje życie najchętniej spędziłby na komputerze grając w gry. Nienawidzi chodzić do szkoły i odrabiać zadań. Ma starszego brata Rodricka i młodszego brata, Mannego. Często pakuje się w najróżniejsze kłopoty i strasznie potrzebuje kasy. Lecz jedyną opcją jest sprzątanie i męczenie się, co nie wchodzi w grę. Przeczytajcie jak rozwiąże swoje problemy.
Polecam!

Bartosz przeczytał …

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI

Spośród wielu przeczytanych do tej pory książek, jedna z nich przykuła moją uwagę. Jest to seria opowiadań pod tytułem Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai „Tajemnice”. Wybrałem je, ponieważ jest w nich dużo akcji, zagadek i tajemnic. Autorami tego zbioru opowiadań są Martin Widmark i Helena Willis.
Akcja książki toczy się w szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach.  Głowni bohaterowie tytułowych „Tajemnic”, Lasse i Maja to przyjaciele, uczęszczający do tej samej klasy. Prowadzą wspólne biuro detektywistyczne.  Ich przebiegłość i spryt przyczyniają się do rozwiązania wielu problemów. Z ich pomocy korzysta nawet komisarz policji. Każda z dwudziestu trzech do tej pory wydanych książek, opowiada o innym wydarzeniu.
Moją ulubioną książką z tej serii był dwunasty tom „Tajemnica meczu”. Głównym wątkiem tego opowiadania było poszukiwanie skradzionego pucharu, który miał być główną nagrodą dla zawodników podczas corocznego meczu pomiędzy drużyną Valleby a Sandby. Lassie i Maja, którzy wzięli sprawy w swoje ręce, szybko zorientowali się, że podczas organizacji meczu było kilkoro osób, bardzo niezadowolonych z ponownej organizacji turnieju. Po serii dziwnych zdarzeń jak np. spuszczenie powietrza z wszystkich opon w rowerach, Lasse  i Maja przesłuchują świadków. Okazuje się że zamieszana w sprawę kradzieży pucharu była sąsiadka Iva Ross, której pudelkowi – Karlowi Filipowi przeszkadzał hałas. Napisana z dużym humorem opowieść bardzo trafiła w mój gust. Seria tych książek bardzo mi się podoba ponieważ brawurowa akcja i fabuła trzymająca w napięciu, to jest coś, co bardzo lubię.


Oliwier proponuje …

Chciałbym polecić innym czytelnikom książkę Roalda Dahla „CHARLIE I WIELKA SZKLANA WINDA”. Książka ta opowiada o przygodach Charliego, Pana Wonki, Dziadka Joe, Babci Josephine, Dziadka George, Babci Georginy, Pana Bucket, Pani Bucket. Jest to bardzo wciągająca książka, opowiada ona o przygodach w kosmosie. Podróż tę odbyli  wielką szklaną windą. Przeżyli wspaniałe przygody w kosmicznym hotelu z paskudnymi kosmitami wyglądającymi jak gluty ze świecącymi oczami.


Filip zachęca …

CO TO ZNACZY …

Książka, którą chciałbym polecić do przeczytania to „Co to znaczy” Grzegorza Kasdepke. Autor napisał tę książkę w wyniku obserwacji swojego kilkuletniego syna. Zauważył, że chłopiec nie rozumie popularnych i często stosowanych na co dzień powiedzonek, tzw. związków frazeologicznych. Zauważył również, że sens wielu z nich, bardzo trudno wytłumaczyć zwykłymi słowami w zrozumiały sposób. By ułatwić przyswojenie i zrozumienie tych powiedzonek synkowi i innym dzieciom w jego wieku, napisał zbiór zabawnych historyjek.  Ich bohaterem jest sześcioletni Bartuś, jego rodzina i znajomi. Rodzicom, dziadkom, wujostwu i przyjaciołom małego Bartusia zdarza się bardzo często używać w codziennym życiu związków frazeologicznych. Niestety Bartuś ich nie rozumie i nieustannie wynikają z tego zabawne sytuacje. Na szczęście, nieporozumienia udaje się wyjaśnić i wszystko kończy się szczęśliwie. Dzięki perypetiom Bartusia i jego rodziny, czytelnik poznaje sens powiedzonek takich jak np.: „żyć jak pies z kotem”, „szczere złoto”, „suszyć zęby”.

Polecam tę książkę każdemu czytelnikowi, młodszemu i starszemu też. Jest zabawna i pouczająca. Czyta się ją szybko, łatwo i przyjemnie. A dzięki formie krótkich historyjek, łatwo zapamiętuje się znaczenie niekiedy naprawdę trudnych określeń.


Emilka poleca …

TAJEMNICA CZŁOWIEKA Z BLIZNĄ

„Tajemnica człowieka z blizną” Pawła Beręsewicza okazuje się być kolejną zabawną i ciekawą powieścią. Główny bohater Janek odkrywa, że jego tata ma na policzku bliznę. Wypytuje całą swoją rodzinę o przeszłość taty. Dowiaduje się wielu ciekawych historii o młodości swojego ojca. Chłopak używa swojej wyobraźni  dodając fantastyczne momenty do realnych sytuacji.

Zachęcam do przeczytania „Tajemnicy człowieka z blizną”, jak również innych opowieści Pawła Beręsewicza.

Przeczytaj i napisz, czekamy
Wasza Biblioteka

Back To Top