skip to Main Content
+ 48 33 827 19 90 sekretariat@spwj.edu.pl ul. Kościelna 10, 43-365 Wilkowice

Wydarzenia i uroczystości w bibliotece

JESIEŃ WIERSZEM MALOWANA

KONKURS CZYTELNICZY POD HASŁEM „JESIEŃ WIERSZEM MALOWANA” Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w bibliotecznym…

Przeczytaj

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

  Bądź kreatywny, czyli propozycje biblioteki szkolnej Zachęcamy do odwiedzin w naszej bibliotece; poza książkami…

Przeczytaj
[vc_column_tex

Projekt „Kalendarz wiosenno-świąteczny”

KWIECIEŃ 2024

Nasi uczniowie klas młodszych wzięli udział  w zaproponowanym przez bibliotekę szkolną projekcie pt. „Kalendarz wiosenno-świąteczny, promującym czytelnictwo  wśród dzieci. Składał on się z pięciu zadań, które ukazywały się cyklicznie w naszej bibliotece, co wtorek. Proponowane zadania były bardzo różnorodne i dotyczyły wiedzy na temat zmian zachących w przyrodzie wiosną oraz tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Dawały one możliwość poszerzenia  wiedzy nt. wiosny i świąt oraz wykazania się zdolnościami plastycznymi oraz  technicznymi. Uczyły również systematyczności, ale przede wszystkim były doskonałą zabawą. Do naszego projektu przystąpiło aż 21 uczniów, którzy sami przychodzili po kolejne zadania i z wielkim zaangażowaniem je rozwiązywali. Każde dziecko otrzymało opracowany przez bibliotekarzy kalendarz, w którym zaznaczaliśmy kolejno wykonywane zadania. Dzieci, które zrealizowały wszystkie pięć zadań otrzymały bardzo ciekawe upominki. Jak widać bardzo im się spodobały.

 

   

 

 

Biblioteczne warsztaty kreatywne

MARZEC 2024

Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zajęciach kreatywnych, podczas których wykonali zakładkę do książki z motywami wiosennymi. Wszystkie zakładki zostały zalaminowane, aby dzieciom dłużej służyły, Spotkania bibliotekarzy z uczniami  były doskonałą okazją do rozmów na temat szanowania podręczników i książek, zwłaszcza tych, które  są wypożyczane przez bibliotekę szkolną. Piękne zakładki wykonane przez uczniów, na pewno się do tego przyczynią. Teraz nikt już nie będzie zaginał rogów książki.

  Klasa 1a

  Klasa 1b

  Klasa 2a

  Klasa 2b

Efekty pracy naszych uczniów prezentują się imponująco,
brawo!

 

 

Żyjące książki

MARZEC 2024

 

„Żyjące książki” to ogólnopolska zbiórka książek na cele społeczne. Akcja prowadzona jest przez  Fundację Ekologiczną Arka. W naszej szkole zbieramy książki od poniedziałku 4 marca do poniedziałku 11 marca.

 

Prosimy o książki:                                   Tych książek nie zbieramy:

wydane po 1990 roku                                                       lektur i podręczników szkolnych

dla dzieci, młodzieży i dorosłych                                      podręczników informatycznych i kodeksów

kucharskie, przewodniki i poradniki                                 encyklopedii i słowników

nowe lub używane, ale w dobrym stanie                          czasopism i gazet

 

UWAGA

Za każdą przekazaną książkę uczeń otrzymuje 2 pkt. w konkursie „Najaktywniejszy uczeń”.

Dając drugie życie książkom wspieramy rozwój czytelnictwa i pomagamy środowisku.

Książki przynosimy do biblioteki szklonej.

 

-Wasza Biblioteka-

 

 

Biblioterapeutyczne zajęcia szydełkowe

LUTY 2024

 

Serdeczne zapraszamy naszych uczniów, głównie klas 4-8 na biblioterapeutyczne zajęcia szydełkowe. Podczas spotkań będziemy uczyć się szydełkować coś fajnego, zakładkę do książki, opaskę na głowę, kosmetyczkę. Zajęcia będą odbywać się pod czujnym okiem  młodych instruktorek, uczennic naszej szkoły, które na szydełku potrafią wykonać prawdziwe cuda.

Pierwsze zajęcia zaplanowane są na poniedziałek 19 lutego w godz. 7.30 – 9.00. Podczas zajęć będziemy słuchać wybranych audiobooków. Każdy uczestnik warsztatów przynosi sobie szydełko. Więcej informacji m.in. gdzie można kupić szydełka na naszym plakacie obok biblioteki.

Zapraszamy

-Wasza Biblioteka-

 

 

Witamy pierwszoklasistów

GRUDZIEŃ 2023

 

Jak co roku zaprosiliśmy uczniów klas pierwszych do biblioteki  na uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Podczas tego spotkania uczniowie klas 6a w humorystyczny sposób zapoznali pierwszoklasistów z zasadami obowiązującymi w bibliotece szkolnej. Nasi goście obejrzeli bibliotekę i znajdujące się w niej zbiory, dowiedzieli się jak szanować książki, aby służyły jeszcze innym dzieciom oraz samodzielnie wybrali sobie książkę. Każdy z uczniów otrzymał teczkę ochronną na książki, zakupioną  ze środków Rady Rodziców oraz piękną zakładkę, własnoręcznie wykonaną przez uczniów z Koła Miłośników Biblioteki. To było bardzo miłe spotkanie o czym świadczą uśmiechy na twarzach naszych nowych czytelników.

 

Zapraszamy do biblioteki

 

 

 

Andrzejkowe wróżby

LISTOPAD 2023

Przez ostatni tydzień listopada w bibliotece obchodziliśmy andrzejki i bawiliśmy się w przepowiadanie sobie przyszłości. Nasi uczniowie w Koła Miłośników Biblioteki przygotowali różnorodne wróżby andrzejkowe. Skorzystali w tym ceku ze zbiorów bibliotecznych „Od andrzejek do dożynek” Janusza Komockiego i „Andrzejki” Wojciecha Śliwerskiego. Każdy z uczniów mógł dowiedzieć się, jaka czeka go przyszłość: imię męża, żony, poznać swój zawód  czy też miejsce miejsce zamieszkania. Było bardzo wesoło i wszyscy doskonale się bawiliśmy, bo o to właśnie chodziło.

               

 

 

 

Zwycięzcy konkursu geograficznego „Mapa świata”

LISTOPAD 2023

 

22 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs geograficzny dla klas 4-8. Konkurs dotyczył znajomości mapy politycznej świata. Jedenastu pasjonatów geografii przystąpiło do testu online na platformie Quizizz. Spośród nich aż dwóch rozpoznało wszystkie 20 krajów. Jesteśmy  pełni podziwu dla wszystkich uczniów, którzy zmierzyli się z tym trudnym konkursem. Cieszymy się niezmiernie, że wśród licznych zainteresowań naszych uczniów są również te geograficzne, które być może są początkiem do wielkich podróży po cały świecie.

 

1 miejsce  –  Fabian Wiśniowski z klasy 6a i Dawid Basiura z klasy 6b

bezbłędnie rozpoznali wszystkie 20 państw

2 miejsce – Karol Barcik z klasy 8a i Jakub Łośniak z 6a

3 miejsce – Oleksandr Kasian

Serdecznie gratulujemy

-Wasza Biblioteka

 

 

 

Wyniki konkursu wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

PAŹDZIERNIK 2023

 

9 października 2023r.  biblioteka szkolna zorganizowała konkurs  „WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM”. Konkurs był podzielony na dwie kategorie wiekowe kl. V-VI oraz kl. VII-VIII. Tematyka konkursu  obejmowała popularyzowanie wśród  dzieci i młodzieży szkolnej świadomości bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego rowerem. Uczniowie biorący udział w konkursie musieli wykazać się znajomością wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Konkurs składał się z jednego etapu – teoretycznego, który polegał na rozwiązaniu testu, składającego się z 25 pytań dla kl. VII-VIII oraz 20 pytań dla kl. V-VI. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się dużą znajomością prawideł dotyczących kodeksu drogowego.

W konkursie w kategorii kl. V-VI:

I miejsce otrzymała uczennica kl. VB – Marlena Duraj

W konkursie w kategorii kl.VI-VIII:

I miejsce otrzymała uczennica kl. VIIA – Julia Fijak

II miejsce otrzymała uczennica kl. VIII – Martyna Duda

 

Serdecznie gratulujemy

-Wasza Biblioteka-

 

 

Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

PAŹDZIERNIK 2023

 

W związku z udziałem naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie „Odblaskowa szkoła”, biblioteka szkolna zaprasza do sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W konkursie warto wziąć udział aby:

  • być bezpiecznym i wzbogacić swoją wiedzę
  • otrzymać punkty dodatnie z aktywności
  • zyskać szanse na zdobycie nagrody

 

REGULAMIN KONKURSU

 „WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM”

  1. Konkurs pod nazwą  „WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM” jest organizowany na zasadach określonych niniejszym Regulaminem i zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
  2. Organizatorem Konkursu i fundatorem nagród jest   SP nr 1 w  Wilkowicach.
  3. Konkurs odbędzie się 9 października 2023 na lekcji wychowawczej w bibliotece szkolnej lub w przypadku większej liczby uczestników w wyznaczonej sali lekcyjnej.
  4. Zgłoszenia w Konkursie można składać do 6.10.2023 w bibliotece szkolnej.
  5. Głównym celem Konkursu jest rozpowszechnianie „wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym”.
  • 1. Tematyka konkursu
  1. Rozwijanie i popularyzowanie wśród  dzieci i młodzieży szkolnej świadomości bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego rowerem.
  2. Samodzielne pogłębianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego przy wykorzystaniu różnych źródeł informacji, w tym technologii komputerowej.
  3. Znajomości urządzeń transportu osobistego-UTO, oraz urządzeń wspomagających ruch, a co za tym idzie przepisów dotyczących uczestnictwa w ruchu na tych urządzeniach.
  4. .Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie, bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg.
  • 2. Uczestnicy Konkursu
  1. Uczestnikiem Konkursu, na warunkach określonych w Regulaminie, może być uczeń klasy od V do VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Wilkowicach.
  2. Uczestnictwo w Konkursie jest nieodpłatne i dobrowolne, a liczba Uczestników biorąca udział w Konkursie jest nieograniczona.
  • 3. Zasady udziału w Konkursie
  1. Konkurs składał się będzie z jednego etapu – teoretycznego, który będzie polegał na rozwiązaniu testu, składającego się z 25 pytań, ze znajomości przepisów ruchu drogowego.
  2. Zadaniem Uczestnika jest udzielenie odpowiedzi na  pytania zawarte w teście. Odpowiedzi uczestnik konkursu nanosi na kartę odpowiedzi.
  • 4. Zasady rozstrzygnięcia Konkursu

Celem zapewnienia prawidłowej organizacji i przebiegu Konkursu, a w szczególności w celu dokonania oceny prawidłowości przebiegu konkursu zostanie powołana komisja w składzie p. Anita Tyrlik oraz p. Mirosława Kania.

  • 5. Zakres i literatura

Konkurs obejmuje sprawdzenie wiedzy przewidzianej w programie nauczania wychowania komunikacyjnego w szkole podstawowej. Literaturę stanowią: Kodeks Drogowy, podręczniki i zeszyty ćwiczeń do techniki i wychowania komunikacyjnego, czasopisma tematyczne oraz portale internetowe publikujące zagadnienia związane z BRD.

  • 6. Nagrody

Każdemu Zwycięzcy zostanie przyznana Nagroda rzeczowa.

  • 6. Informacje końcowe
    Regulamin Konkursu umieszczony zostanie na stronie internetowej szkoły. Konkurs ma charakter wewnątrzszkolny
  • Wszelkich dodatkowych informacji udziela: organizator konkursu.

 

 

Mamy to – „Dzień Ziemi w rytmie hip-hopu”

MAJ 2023

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom którzy wzięli udział w konkursie na napisanie i zaprezentowanie swojego utworu z okazji Dnia Ziemi. Miło posłuchać piosenek w rytmie hop – hopu o potrzebie ochrony naszej planety w wykonaniu młodych artystów. Tym razem jury miało duży problem z wyborem najlepszego utworu, ponieważ każdy z nich był wyjątkowy. W związku z czym przyznaliśmy 5 równorzędnych nagród – pierwszych miejsc:

z klasy 3a – Nikola Chmura

z klasy 5b – Marcelina Chmura i duet Zosia Joneczko z Joanną Wawrzeczko

z klasy 6a – Julia Fijak

Gratulujemy talentu i odwagi

-Wasza Biblioteka-

 

 

Zajęcia czytelnicze

o tematyce ekologicznej na podstawie opowiadania „Basia i śmieci”

KWIECIEŃ 2023

 

Z okazji Dnia Ziemi w klasach 1-3 odbyły się zajęcia  o tematyce ekologicznej. Uczniowie wysłuchali opowiadania Zofii Staneckiej pt. „Basia i śmieci”. Po zapoznaniu się z treścią opowiadania, rozmawialiśmy o sposobach ochrony naszej planety, takich drobnych, które jesteśmy sami w stanie wykonać. Odnaleźliśmy również w szkole pojemniki na segregowane śmieci i przypomnieliśmy sobie, co oznaczają poszczególne kolory . Wspólnie posegregowaliśmy śmieci do odpowiednich pojemników. Na zakończenie naszych zajęć odbył się konkurs na najuważniejszego ucznia podczas naszych  warsztatów.

W klasie:

1a – I miejsce Szymon Dutka

1b – I miejsce Jagoda Wieja

2a – I miejsce Klara Wiatrowska i Maria Hańderek

3a – I miejsce Wiktoria Duraj

Serdecznie gratulujemy 🙂

 

 

 

-Wasza Biblioteka-

 

 

Dzień Ziemi

w rytmie hip-hopu

 

KWIECIEŃ 2023

 

Zapraszamy Was drodzy uczniowie do napisania i zaśpiewania piosenki w rytmie hip – hopu

UWAGA!!!

  • Piosenka musi nieść pozytywny przekaz.
  • Treść ma dotyczyć Dnia Ziemi
    (ochrony przyrody, jak jest?, jak powinno być?, co można zrobić dla naszej planety? …).
  • Tekst zawiera tylko kulturalne słownictwo.
  • Napisz tekst, zaśpiewaj go hiphopowo, nagraj filmik, prześlij nam go.
  • Na Wasze utwory czekamy do niedzieli 23 kwietnia pod adresem: przyroda-geografia.sp1@wp.pl
  • Najciekawsze utwory zostaną nagrodzone i zaprezentowane uczniom w bibliotece szkolnej.

 

-Wasza Biblioteka-

 

 

KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ

LUTY 2023

 

Nasza szkolna biblioteka włącza się do wyzwania KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ, który jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To wyzwanie czytelnicze zostało zaproponowane przez  Mamy Projekt wraz z Narodowym Centrum Kultury.

  • Serdecznie zapraszamy uczniów klas 1-4 do udziału w nowym projekcie wspierającym aktywność czytelniczą.
  • Książkowy NIEKALENDARZ czyli kalendarz z wyzwaniem czytelniczym na każdy miesiąc, podczas którego uczniowie będą czytać  zaproponowane na dany miesiąc książki.  Dodatkowo, aby zachęcić dzieci do codziennego czytania min 7 minut dziennie, dzieci mogą odebrać w bibliotece  czytelniczą kartę na pieczątki „Książka – stosuj codziennie”.
  • Uczniowie z całkowicie wypełnioną miesięczną kartą otrzymają dyplomy.

 

„Z książką w święta”

obejrzyj, te piękne fotografie

STYCZEŃ 2023

Święta zawsze kojarzą nam się z choinką, pierniczkami i prezentami …  Cieszymy się niezmiernie, że w tej pięknej scenerii i miłej atmosferze nasi uczniowie znaleźli czas i mieli ochotę poczytać. Prezentujemy, te piękne zdjęcia, które zachwyciły nas w konkursie „Z choinką w święta”. Wszystkie przedstawiają cudowną magię świąt z książką w roli głównej i jej młodym czytelnikiem.

Pierwsze miejsce otrzymuje zdjęcie Zosi Joneczko z klasy 5b

 

Drugie miejsce otrzymuje zdjęcie Jagody Wieja z klasy 1b

                                                                                                                                               

 

Trzecie miejsce otrzymuje zdjęcie Tymona Lewicki z klasy 1b

                                                                                                                               

 

Wyróżnienia dla Klasy Wiatrowskiej z klasy 2a i Kacpra Pochopień z klasy 3a

 

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie oraz możliwość podziwiania tych pięknych fotografii

-Wasza Biblioteka-

 

 

Witamy Was

czyli o pasowaniu na czytelnika

GRUDZIEŃ 2022

Z radością informujemy, że nasza biblioteka powitała w swoim gronie nowych czytelników. Pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie o niezwykłych molikach książkowych, przygotowane przez uczniów klasy 5a. Dzieci aktywnie uczestniczyły w tym programie artystycznym, wspaniale odgadując zagadki dotyczące baśni i bajek. Następnie zwiedziły bibliotekę i zapoznały się z zasadami, które obowiązują podczas udostępniania zbiorów. Nowi czytelnicy wiedzą już, jak należy postępować z wypożyczanymi książkami z biblioteki szkolnej. Wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali kolorowe teczki ochronne na książki oraz zakładkę. Każdy z czytelników wypożyczył do domu pierwszą wybraną przez siebie książeczkę.

Serdecznie witamy Was w gronie czytelników naszej szkoły

-Wasza Biblioteka-

 

„Z książką w święta” konkurs fotograficzny

GRUDZIEŃ 2022

 

Serdeczne zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym „Z książką w święta”. Konkurs polega na wykonaniu fotografii przedstawiającej magię świąt . Głównymi  bohaterami  zdjęcia będzie książka i jej czytelnik. Konkurs ocenimy w dwóch kategoriach klas 1-4 i klas 5-8. Fotografie przesyłamy na adres przyroda-geografia.sp1@wp.pl do 9 stycznia.

-Wasza Biblioteka-

 

 

Cuda, cudeńka

wykonane podczas warsztatów z rękodzieła

LISTOPAD 2022

 

W związku z przystąpieniem szkoły do programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria przyszłości” biblioteka szkolna zorganizowała warsztaty z rękodzieła. Są  to cykliczne zajęcia w ramach biblioterapii podczas, których nie tylko szyjemy ale również słuchamy  audiobooków lub czytamy wybrane książki czy czasopisma.           

 

   

  
 

 

  

  

 

 

 

 

  

  

  

y

  

 

 

  

 

 

 

 

Andrzejkowe gry i wróżby

biblioteka szkolna proponuje nowy, ciekawy konkurs                 z nagrodami

LISTOPAD 2022

 

Konkurs adresowany jest głównie do uczniów klas 4-8. Pracę można ja wykonać w parach.

Zadanie polega na opracowaniu gry lub wróżby andrzejowej, którą już znamy lub też własnego pomysłu.

Praca powinna być estetycznie wykonana i swoim wyglądem zachęcać do udziału w zabawie.

Na Wasze prace czekamy do 24 listopada w bibliotece szkolnej.

 

Zachęcamy do udziału

-Wasza Biblioteka-

 

 

 

Plan warsztatów z rękodzieła

LISTOPAD 2022

 

Zajęcia z biblioterapii „Warsztaty z rękodzieła” podczas których szyjemy etui na telefony komórkowe, zakładki do książek , podkładki pod myszki, portmonetki … odbywają się cyklicznie wg poniższego harmonogramu.

 

Kto?

Kiedy?

7a i 6b Poniedziałek 8 lekcja

14.35 – 15.20

5b Wtorek 8 lekcja

14.35 – 15.20

5a Czwartek 7 lekcja

13.45 – 14.30

Podczas zajęć słuchamy  audiobooków wybranych książek

 

 

 

Najpiękniejsze recytacje 

czyli
wyniki konkursu recytatorskiego wierszy Jana Brzechwy

klasa druga

LISTOPAD 2022

 

3 listopada uczniowie klasy drugiej przedstawili wybrane utwory Jana Brzechwy. Oprócz ciekawych recytacji wierszy „Psie smutki ” i „Grzyby” znalazła się również piosenka „Na wyspach Bergamutach” z filmu „Akademia Pana Kleksa”. Uczniowie  pięknie i wyraźnie przedstawili swoje utwory, z odpowiednią mimiką, gestykulacją czy też linią melodyczną.

Pierwsze miejsce przyznaliśmy Klarze Wiatrowskiej

Drugie miejsce otrzymali Lena Słonka i Wiktor Kłosowski

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy

-Wasza Biblioteka-

 

 

Najpiękniejsze recytacje 

czyli
wyniki konkursu recytatorskiego wierszy Jana Brzechwy

klasy trzecie

LISTOPAD 2022

 

Dzisiaj, 27 października w klasach trzecich odbył się długo wyczekiwany przez uczniów konkurs recytatorski. Trzecioklasiści mogli pochwalić się swoimi licznymi talentami, jak świetną pamięcią, doskonałą dykcją, poczuciem humoru i radością z dobrej zabawy. W konkursie usłyszeliśmy 13uczestników, którzy deklamowali wybrane wiersze Jana Brzechwy.

 

Tak jak w wielu konkursach wybraliśmy te wystąpienia, które najbardziej przypadły do gustu:

I miejsce Kacper Rusin i Wiktor Ingier

II miejsce Robert Ingier

III miejsce Alicja Dobija i Krzysztof Sztwiorok

Na wyróżnienie zasługują wszyscy nasi uczestnicy :

Hanna Wieczorek, Klara Dudek, Wiktoria Duraj, Dorian Misiak, Natan Paleta, Kacper Pochopień, Filip Malewski, Daniel Białek

 

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy

-Wasza Biblioteka-

 

 

 

Czytam z klasą   

PAŹDZIERNIK 2022

 

Klasa 1a pod opieką Pani Beaty Duraj i klasa 3a pod opieką Pani Anny Łabuz przystąpiły do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2022/2023 „Czytam z klasą” czyli „Lekturki spod chmurki”, edycja IV „Podróżowanie przez czytanie”. Biblioteka szkolna będzie ich w tym ciekawym przedsięwzięciu aktywnie wspierać.

 

Życzymy miłej zabawy podczas czytania

-Wasza Biblioteka- 

 

 

 

  Konkurs recytatorski  

PAŹDZIERNIK 2022

 

UWAGA      

Jak wziąć udział w konkursie w 6 krokach?

  1. Jesteś uczniem klasy 3a i 3b i chcesz przeczytać wiersze Jana Brzechwy.
  2. Idziesz do szkolnej biblioteki i wypożyczasz książkę z utworami Jana Brzechwy.
  3. Czytasz sobie wiersze i wybierasz ten, który najbardziej ci się spodobał.
  4. Teraz już tylko uczysz się go na pamięć (w przypadku dłuższego wiersza możesz nauczyć się fragmentu wyznaczonego przez wychowawcę).
  5. 27 października podczas uroczystego spotkania klasy 3a i 3b pięknie go zarecytujesz.
  6. Będzie nam miło jeśli przebierzesz się odpowiednio do treści utworu.

Zapraszamy

-Wasza Biblioteka-

A zapomniałabym, czekają nagrody 🙂

 

 

 

Warsztaty z rękodzieła

PAŹDZIERNIK 2022

 

  1. Jeśli chcesz miło spędzić popołudnie to przyjdź do nas – biblioteki szkolnej na warsztaty z rękodzieła.
  2. Podczas cyklicznych spotkań będziemy szyć maskotki, portmonetki, zawieszki do breloczków, etui na telefony i to, co sami sobie wymyślicie.
  3. W trakcie zajęć posłuchamy fragmentów książek z audiobooków.

 

Zainteresowanych uczniów serdecznie zapraszam do biblioteki w celu zapisu

 

 

Wyniki konkursu „Bezpieczne wakacje”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

CZERWIEC 2022

 

Już prawie wakacje, na które wszyscy z niecierpliwością czekamy. Pragnę poinformować, że uczniowie naszej szkoły są już do nich przygotowani. Uczestnicy naszego konkursu „Bezpieczne wakacje” zdobyli i utrwalili  wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpiecznych zachowań  nie tylko w okresie roku szkolnego, lecz również podczas wypoczynku wakacyjnego.

Zwycięzcami konkursu są wszyscy, którzy podjęli trud zmierzenia się z zadaniem konkursowym a w szczególności:

I miejsce Marcelina Chmura
II miejsce Zofia Joneczko
III miejsce Hanna Stawowczyk i Joanna Wawrzeczko
wyróżnienie Martyna Kamińska

 

Gratulujemy 

-Wasza Biblioteka-

 

 

Projekt edukacyjny dla uczniów klasy 8a i 8c

ze znajomości lektur obowiązkowych z klas VII i VIII

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

CZERWIEC 2022

 

Projekt czytelniczy  przeprowadzony w klasach 8a i 8c został podzielony na dwie części i objął wszystkie obowiązkowe lektury z klas 7,8. Zakres konkursu objął: sprawdzenie znajomości treści, jak również zagadnienia dotyczące teorii literatury, czyli rodzaje, gatunki, wyznaczniki w/w.

Najlepszą znajomością lektur wykazali się uczniowie:

klasa 8a
              Paweł Bodek
              Julia Jarzębowska
              Lea Wajdzik

klasa 8c
            Marta Misterka

 

Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród

-Wasza Biblioteka-

 

 

Projekt edukacyjny dla uczniów klasy 5a i 5b

„Moja ulubiona książka” – na podstawie wybranej książki zakupionej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

MAJ 2022

 

W projekcie „Moja ulubiona książka” wzięli udział wszyscy uczniowie klas piątych. Zadanie polegało na ustnej prezentacji wybranej książki  zakupionej do biblioteki szkolnej w ramach NPRC.

W wypowiedzi oceniano:

  • mówienie na temat
  • bogate słownictwo
  • pilnowanie czasu wypowiedz (od 2-3minut)
  • intonację, poprawne akcentowanie, dykcję
  • płynność wypowiedzi
  • stosowanie perswazji i zachęcanie do czytania

 

Zwycięzcy:

kl. 5A

  1. Laura Rączka, „Harry Potter i Czara Ognia”, J.K. Rowling
  2. Milena Sowa, „Nasz ostatni dzień”, Adam Silvera
  3. Amelia Słonka, „Piaskowy wilk”, Asa Lind

 

kl.5B

  1. Hanna Stawowczyk, „Mikołajek-rozdział „Dżodżo” , Rene Goscinny, Jean -Jacques Sempe
  2. Wiktor Kubiak, „Detektyw Pingwin i tajemniczy rejs”, Alex T. Smith
  3. ex aequo: Wiktoria Kusior, „Wydra zwana Kamyczkiem”, Helen Peters
    Antoni Cenin, „Mój kumpel Jeremi”, Ewa Martynkien

 

Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród

-Wasza Biblioteka-

 

 

Bezpieczne wakacje – konkurs biblioteczny

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

MAJ 2022

 

Regulamin konkursu

Postanowienia ogólne:

  1. Tytuł ”Bezpieczne wakacje”
  2. Organizator-Biblioteka szkolna
  3. Uczestnicy: uczniowie: klas I-III, klas IV-VIII

 

Cel konkursu:

  1. Propagowanie i utrwalanie nabytej  wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży, nie tylko w okresie roku szkolnego, lecz również podczas wypoczynku wakacyjnego.
  2. Kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi oraz za skutki nieodpowiedzialnych zachowań wynikających z nieznajomości przepisów ruchu drogowego.
  3. Upowszechnianie idei odpowiedzialności za swoje zachowania.
  4. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
  5. Promowanie właściwych postaw oraz kształtowanie kultury bezpieczeństwa w ruchu.

Uczestnicy konkursu:

Konkurs jest skierowany do uczniów klas I-III oraz IV-VIII.

Forma konkursu:

ZADANIE KONKURSOWE DLA KLAS I-III

Wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej spędzanie wolnego czasu w przyjemny i bezpieczny sposób. Praca graficzna może być wykonana dowolna techniką: farby, kredki, wydzieranka. Format pracy kartka A-4.

ZADANIE KONKURSOWE DLA KLAS IV-VIII

Zadaniem uczestnika konkursu jest samodzielne wykonanie pracy na temat: „Bezpieczne wakacje”.

  • Zadanie polega na ułożeniu krzyżówki, której hasłem będzie rozwiązanie ”Bezpieczne wakacje”. Forma krzyżówki dowolna: praca wykonana za pomocą  komputera  lub odręcznie.
  • Pytania i odpowiedzi do ułożonej krzyżówki powinny ukazywać jak w bezpieczny, odpowiedzialny i  przyjemny sposób można spędzić wakacje, a także zachęcić do promocji zdrowego stylu życia podczas wakacyjnego wypoczynku. Hasła powinny również zawierać odniesienie do co najmniej trzech zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym (np. dotyczących  pieszych, kierowców, pasażerów oraz  rowerzystów np. podczas  rodzinnego wypoczynku).

Termin i zasady nadsyłania prac konkursowych

Od 19.05 do 03.06.2022r.

Prace należy składać w bibliotece szkolnej, w godzinach pracy.

 

Zachęcamy do udziału w tym ważnym konkursie.

-Wasza Biblioteka-

 

 

Wyniki wiosennego konkursu

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

MAJ 2022

 

Z naszym konkursem ze znajomości przysłów i powiedzeń o wiośnie świetnie poradzili sobie prawie wszyscy uczestnicy. Na pytania konkursowe bezbłędnie odpowiedziało aż 6 uczniów. serdecznie im gratulujemy i zapraszamy na losowanie nagród niespodzianek.

Nagrodzeni Uczniowie:

Zofia Joneczko z klasy 4b

Joanna Wawrzeczko z klasy 4b

Marcelina Chmura z klasy 4b

Hanna Stawowczyk z klasy 5b

Wiktoria Chwastek z klasy 6a

Łucja Żmij z klasy 6a

Pozdrawiamy 

-Wasza Biblioteka-

 

 

Projekt edukacyjny dla uczniów klasy 8b i 8d

ze znajomości lektur obowiązkowych z klas VII i VIII

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

MAJ 2022

 

Podczas lekcji języka polskiego w klasach ósmych przeprowadzono konkurs ze znajomości lektur obowiązkowych z klas VII i VIII.

Pytania konkursowe:

  1. Komu Kirkor chce odebrać koronę?
  2. Podaj 4 cechy Balladyny.
  3. Kogo Balladyna uśmierciła w pośredni sposób.
  4. W którym powstaniu brała udział Emilia Plater z wiersza Adama Mickiewicza „Śmierć Pułkownika”.
  5. Przedstaw budowę sonetu – ilość zwrotek i wersów w strofach.
  6. Kto był matką Zosi Horeszko?
  7. Kto był ojcem Tadeusza Soplicy?
  8. Do kogo należała strzelba, którą ks. Robak zastrzelił niedźwiedzia?
  9. Czy Skawiński założył warsztat kowalski w Helenie?
  10. Jakim niebem zachwycał się Hrabia w „Panu Tadeuszu”?
  11. Który duch-Przeszłej, Teraźniejszej czy Przyszłej Wigilii- pokazał Scroogowi dom jego dawnej narzeczonej Belli?
  12. Jaką rośliną otruła Balladyna Kostryna?

Wyniki konkursu:

  1. Filip Hoczek                                           
  2. Kamila Perzyna                                      
  3. Bartosz Kadłubicki     
  4. Anna Pawlik    

Serdecznie gratulujemy

-Wasza Biblioteka-

 

 

 

Konkurs wiosenny 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

KWIECIEŃ 2022

 

Zapraszamy do rozwiązania przysłów i powiedzeń dotyczących oznak wiosny.  Pięknie napisane odpowiedzi przynosimy do biblioteki szkolnej do 13 maja 2022 roku. Czekają na Was nagrody – niespodzianki, które wylosujecie z „magicznego pudełka”.

I. Ułóż przysłowia z rozsypanek wyrazowych.

  1. narzeka starzec. Na marzec każdy
  2.  w jak marcu garncu. W
  3. jaskółka czyni. nie wiosny Jedna

II. Dokończ przysłowia.

  1. „Kwiecień plecień, bo ……………………………………………………………………………………………………………”
  2. „Kto w marcu zasieje, ……………………………………………………………………………………………………………”
  3. „Jaskółka i pszczółka lata …………………………………………………………………………………………………….”

III. Połącz przysłowia/powiedzenia z ich objaśnieniami.

„Gdy w kwietniu słonko na dworze, nie będzie pustek w komorze”                      Powrót ptaków zwiastuje wiosnę.

„Idzie luty, podkuj buty”                                            Zapowiedz wysokich plonów, pod warunkiem dobrej pogody.

„Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa”                  Pomimo, że wiosna już blisko, nadal można

                                                                                                                    spodziewać się siarczystych mrozów.

IV. Wytłumacz przysłowie: „Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi”.

V. Podaj przysłowie, którego bohaterką jest pszczoła.

Powodzenia 🙂

-Wasza Biblioteka-

 

 

Rozstrzygnięcie konkurs „Promocja książki”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

KWIECIEŃ 2022

 

Miło nam poinformować o rozstrzygnięciu konkursu „Promocja książki”.  Zachęciliście w wybranej, atrakcyjnej formie np. komiksu, dialogu, mapy pamięci, drzewa decyzyjnego do przeczytania  nowej książki, zakupionej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.. Do przeczytania książek najbardziej zainspirowali nas:

 

Wojciech Damek z klasy 4a – 1 miejsce

 

 

Alicja Szkup z klasy 4a – 2 miejsce

 

wyróżnienia:

z klasy 5b           Hanna Stawowczyk                                                          Marcelina Witek

     

 

z klasy 4b           Joanna Wawrzeczko                       Alicja Duraj                               Alicja Słonka

         

 

Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród

-Wasza Biblioteka-

 

Projekt edukacyjny dla uczniów klasy 4a i 4b

na podstawie wybranej książki zakupionej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

KWIECIEŃ 2022

Uczniom klas czwartych zaproponowaliśmy do przeczytania jedną z nowo zakupionych książek w ramach NPRC. Podczas zajęć, każdy z nich wymyślił sposób, jak zachęcić swoich kolegów do jej przeczytania. Pomysły były niezwykle atrakcyjne. Najbardziej podobały się gry planszowe. Podczas zabawy – gry, dzieci opowiadały o bohaterach przeczytanych książek i ich ciekawych przygodach.

Największym zainteresowaniem cieszyły się gry wykonane przez:

Alicję Szkup  

Rafała Caputę 

Magdalenę Ryszka 

Miłosza Szczygieł

 

 

Zakładki do książek – galeria prac

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

MARZEC 2022

Podczas warsztatów bibliotecznych uczniowie klas 1-3 oraz 4-8 wykonali niezwykle pomysłowe zakładki do książek. Oto galeria wszystkich prac naszych czytelników.

 

Ciekawe zakładki uczniów klasy 1a 🙂

 

Uczniowie klasy 2a i ich wspaniałe prace 🙂

 

Uczniowie klasy 2b i ich kreatywne prace 🙂

 

Wyjątkowe zakładki klasy 3a 🙂

 

Piękne prace klasy 3b 🙂

 

Pomysłowe zakładki uczniów klas 4-8 🙂

 

 

 

Warsztaty plastyczne „Zakładka do książki”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

MARZEC 2022

 

Serdecznie zapraszamy na warsztaty plastyczne  do biblioteki szkolnej. Podczas zajęć wykonamy ozdobną zakładkę do książki według własnego projektu. Uczniowie klas 1-3 będą mieli zajęcia podczas lekcji. Dla zainteresowanych uczniów klas 4-8 zapisy w bibliotece. Termin zostanie ustalony indywidualnie uczestnikami projektu. Wszystkie potrzebne materiały zostały zakupione przez bibliotekę szkolną w ramach uczestnictwa w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

-Wasza Biblioteka-

 

Konkurs „Promocja książki”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

LUTY 2022

Drogi czytelniku zapraszamy Cię do naszej szkolnej biblioteki. Przyjdź i wybierz jedną z wielu książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W dowolnej, atrakcyjnej formie np. komiksu, dialogu, mapy pamięci, drzewa decyzyjnego … poleć ją do przeczytania.

Regulamin:

  1. konkurs skierowany dla uczniów klas 2-8 i oceniany na poziomie poszczególnych klas
  2. pracę należy wykonać na kartce z bloku technicznego
  3. musi ona być wykonana estetycznie i pięknym pismem
  4. należy oddać do końca marca w bibliotece

Serdecznie zapraszamy do udziału

-Wasza Biblioteka-

 

Projekt edukacyjny dla uczniów klasy 6

na podstawie książki „Skrzynia władcy piorunów”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

LUTY 2022

Uczniowie klasy szóstej z dużym entuzjazmem dołączyli do spotkania z Panem Marcinem Kozioł. Pisarz  potrafił zachęcić ich do sięgnięcia po nową lekturę pt. „Skrzynia władcy piorunów” oraz innych książek z serii „Detektywni na kółkach”. Szóstoklasiści po spotkaniu i przeczytaniu fragmentów tej książki wzięli udział w krótkim konkursie. Wszyscy świetnie odpowiadali na pytania ze znajomości lektury, ale najwięcej szczegółów zapamiętały dwie uczennice: Łucja Żmij i Liliana Kowalczuk. Zostały naszymi zwyciężczyniami i otrzymają nagrody książkowe z podpisem autora (zaraz po powrocie do szkoły ze zdalnego nauczania:) )

A Ty, czy odpowiedz na te pytania?

  1. Czy książka „Skrzynia władcy piorunów” to fikcja literacka?
  2. Jak nazywa się seria książek, w której bohaterzy rozwiązują zagadki?
  3. Kto stanowi mózg owej grupy?
  4. Jak ma na imię najwierniejszy przyjaciel Julki?
  5. Kim jest przyjaciel Julki?
  6. Komu pomagał przyjaciel Julki?
  7. Kim był trzeci bohater książki?
  8. Do kogo odnosi się określenie „Władca Piorunów”
  9. Wyjaśnij na czym polega zjawisko synestezja?
  10. Kto w swoim życiu (jaki wynalazca) kierował się podzielnością liczby 3?

 

GRATULUJEMY

-Wasza Biblioteka-

 

Pasowanie na czytelnika

 

STYCZEŃ 2022

Tradycją spotkań z najmłodszymi uczniami są coroczne wydarzenia pod hasłem „Pasowanie na czytelnika”. W styczniu bieżącego roku szkolnego ta niezwykła uroczystość zgromadziła uczniów klasy pierwszej wraz z wychowawcą. Dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniami konkursowymi z treści popularnych bajek zaprezentowanych w formie multimedialnej. W ramach uroczystości pierwszoklasiści poznali  zasady korzystania z naszych zbiorów. Uwieńczeniem spotkania stało się uroczyste przyjęcie w poczet czytelników. Na zakończenie uroczystości, nowi czytelnicy otrzymali drobne upominki w postaci kolorowych teczek ochronnych na książki oraz ozdobne zakładki do książek.

 

 

Wyniki konkursu „Dlaczego warto czytać?”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

STYCZEŃ 2022

Dlaczego czytanie jest tak ważne?

Co czytać?

Jakie korzyści płyną z czytania książek, czasopism, gazet?

Na te i inne pytania otrzymaliśmy odpowiedzi w przesłanych przez naszych uczniów prezentacjach multimedialnych „Dlaczego warto czytać”?

Nasz konkurs wygrała prezentacja wykonana przez Joannę i Michała Wawrzeczko.

Wyróżnienia otrzymują:

Zofia Joneczko z bratem 🙂

Hanna Stawowczyk

Wiktor i Oskar Kubiak

Wszystkich uczniów zachęcamy do wspólnego z rodzicami obejrzenia zwycięskich prac. Zostaną przesłane poprzez dziennik elektroniczny.

 

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród

we wtorek lub środę (w godz. pracy biblioteki, na str. int. szkoły  – wiadomości),

Asia i Zosia odbiorą podczas lekcji przyrody.

-Wasza Biblioteka-

 

 

Projekt edukacyjny dla uczniów klas 7

na podstawie spotkania autorskiego z Panem Marcinem Kozioł

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

STYCZEŃ 2022

      7 grudnia 2020 roku odbyło się spotkanie Pana Marcina Kozioł, znanego pisarza dla dzieci i młodzieży z uczniami naszej szkoły. Po bardzo ciekawych zajęciach uczniowie klasy 7a i 7b opisali swoje wrażenia w formie sprawozdania.

 

Spotkanie z Panem Marcinem Kozłem

       Cała nasza klasa miała dzisiaj przyjemność spotkania się z Marcinem Koziołem przez Internet. Jest on pisarzem i napisał dużo książek.
Opowiadał nam dzisiaj o książce pod tytułem ,,Szalona historia komputerów” oraz o komputerach i jak się rozwijały. Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku. Zwiedził ponad 50 krajów. Kiedy miał 16 lat’ zdobył stypendium i wyjechał do Szkocji. „Szalona historia komputerów’’ to niezwykle rzetelna lektura. Ta książka powinna się spodobać wszystkim dzieciom, które bardzo lubią informatykę. Na tym spotkaniu z Panem Marcinem dowiedzieliśmy się, że kiedyś człowieka, który umiał dobrze liczyć nazywano komputerem. Po tylu latach, teraz komputer to sztuczna inteligencja stworzona przez człowieka, która nie tylko umie liczyć, ale pomaga człowiekowi w codziennym życiu np. żeby znalazł przepis na ciasto. Dawniej taki stary komputer zajmował całe pomieszczenie.
Bardzo podobało mi się to spotkanie, tylko szkoda, że odbyło się przez Internet, a nie na żywo. I może pewnego dnia, gdy będę mogła, to pójdę do biblioteki lub kupię i przeczytam jedną z jego książek.

Polecam Ewelina Ewertowska

 

Ciekawe spotkanie

       We wtorek naszą szkołę  odwiedził pisarz  Marcin Kozioł który napisał sporo książek  takich jak „Skrzynia Władcy Piorunów” lub „Tajemnica Przeklętej Harfy” i różnych  innych ciekawych książek.
Spotkanie dotyczyło jego najnowszej pozycji pod tytułem „Szalona historia komputerów”. Opowiadał on trochę o niej oraz o komputerach, które posiada, a posiada ich naprawdę dużo. Mówił bardzo ciekawie o rzeczach, w które trudno byłoby uwierzyć np. w fakt że pierwszym komputerem był człowiek. Sama twórczość tego człowieka jest fascynująca, a książki które napisał są, jednymi z moich ulubionych. W mojej opinii spotkanie z tą osobą było ciekawe i bardzo niespodziewane. Chciałby  z tym pisarzem spotkać się jeszcze raz, ale nie online, tylko na żywo.

Polecam Łukasz Wandzel

 

Niezwykłe spotkanie

       W dniu 07.12.2021 klasy siódme i ósme ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wilkowicach uczestniczyły w spotkaniu online z pisarzem Marcinem Kozioł. Spotkanie trwało około trzydziestu minut i zaczęło się o godzinie jedenastej.
Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że pan Marcin Kozioł lubi grać w gry i pisze ciekawe książki detektywistyczne, jednak wtedy pisarz opowiadał nam o całej historii komputerów. Dowiedzieliśmy się, że terminem komputer najpierw określano ludzi którzy coś liczyli, a pierwszy komputer (jako maszyna) był z drewna i spłonął w pożarze. Kolejne komputery były niepraktyczne w użyciu i mieściły w sobie małe ilości danych (mniej niż jedną piosenkę). Na szczęście  w dzisiejszych czasach są już komputery o dużej pojemności danych i o dużej mocy obliczeniowej.
Moim zdaniem spotkanie było bardzo ciekawe, a historia komputerów to bardzo interesujący temat. Myślę, że w niedalekiej przyszłości z chęcią przeczytam jakąś powieść pana Marcina Kozła.

Polecam Anna Klimczak

 

Spotkanie z pisarzem

       W dniu 07.12.2021 od godziny 10:50 do 11:35 trwało spotkanie z sławnym pisarzem Marcinem Koziołem. Uczestniczyły w nim klasy 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Władysława Jagiełły w Wilkowicach. Tematem przewodnim spotkania była historia komputerów.
Wydarzenie odbywało się on-line. Na początku przedstawiał on swoje książki. Były to kryminały oraz książki informatyczne. Następnie Pan Kozioł opowiadał o historii powstawania komputerów i gier. Opowiadał o dawnych sposobach trzymania danych takich jak: karty, taśmy magnetyczne, kasety oraz dyskietki.  Następnie mówił, jak działały podane urządzenia. Potem pokazywał gry, starsze niż on sam. Również powiedział nam o bardzo starych maszynach liczących, z których pierwsza spłonęła, ponieważ była drewniana. Mówił też, o tym jak wyglądał, jak działał i ile ważył pierwszy komputer. Następnie opowiadał o muzyce i jak byłą przechowywana.
Uważam to spotkanie za pozytywne doświadczenie. Panowała na nim miła atmosfera, dowiedziałem się tam o wielu nowych rzeczach. Dobrym rozwiązaniem było transmitowanie tej rozmowy. Zachęciło mnie to do zakupu jednej z książek Marcina Kozioła.

Polecam Dominik Jaworski

 

 

Konkurs „Dlaczego warto czytać?”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

STYCZEŃ 2022

Drodzy uczniowie, zapraszam Was do udziału w kolejnym konkursie bibliotecznym. Tym razem zadanie polega na przygotowaniu prezentacji multimedialnej np. w programie PowerPoint nt. zalet czytania książek, ale nie tylko. Skupcie się proszę, na  korzyściach płynących z czytania książek, gazet, czasopism … W prezentacji wykorzystajcie animacje, wstawianie obrazu, dźwięku czy filmu … Możecie wykorzystać własne zdjęcia, swój głos. Prezentacja powinna składać się z 12-18 slajdów, można ja wykonać indywidualnie lub też w parach. Najciekawsza praca zostanie przedstawiona rodzicom podczas zebrań klasowych. Czekają na Was również ciekawe nagrody m. in. antystresowe piórniki inne przybory szkolne.
Prace przesyłamy do 24 stycznia 2022 na adres przyroda-geografia.sp1@wp.pl

 

-Wasza Biblioteka-

 

 

Projekt edukacyjny dla uczniów klas 2 i 3

na podstawie książki „Wombat Maksymilian
i Królestwo Grzmiącego Smoka”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025 

 

GRUDZIEŃ 2021

        Podczas spotkania z pisarzem Panem Marcinem Kozioł uczniowie klas 2 i 3 zostali zaznajomieni z kilkoma pozycjami książek napisanych przez autora. Przede wszystkim Pan Marcin Kozioł przybliżył dzieciom postać Maksymiliana wombata, głównego bohatera książki pt. „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”. Informacje podawane przez pisarza, dotyczyły także realnych ciekawostek na temat tego gatunku zwierząt. Tym samym zachęcając dzieci do interesowania się nie tylko wombatami ale i przyrodą wokół nas. Spotkanie przebiegało bardzo aktywnie, autor książki zadawał dzieciom liczne pytania, na które poprzez wychowawcę uczniowie odpowiadali online. Podczas spotkania pojawiały się liczne ilustracje lub filmy prezentujące m.in. życie wombatów. Następnie wspólnie z wychowawcami, uczniowie czytali różne fragmenty książek i rozszyfrowywali ukryte tajne kody. Na zakończenie przygody z wombatem Maksymilianem klasy 2 i 3 rozwiązywały quiz, dotyczący wszystkich zdobytych informacji. Uczniowie z największą ilością poprawnych odpowiedzi nagrodziliśmy upominkami – książkami z autografem pisarza.

 

KONKURS PO SPOTKANIU ONLINE Z AUTOREM KSIĄŻEK DLA DZIECI MARCINEM KOZIOŁ

1. Jaki tytuł książki prezentował na spotkaniu Pan Marcin Kozioł?

a) „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”.
b) „Wombat Tymoteusz i Królestwo Grzmiącego Smoka”.

2. Na jakim kontynencie żyją wombaty?

a) W Europie.
b) W Australii.

3. Czym jest wombat?

a) Gryzoniem.
b) Torbaczem.

4. Co wombat lubi jeść?

a) Trawę.
b) Mięso.

5. Jakim zwierzątkiem jest wombat?

a) Szybkim.
b) Wolnym.

6. W jakiej części Australii występują wombaty?

a) W południowo-wschodniej.
b) W południowo-zachodniej.

7. Jak daleko jest od nas do Australii?

a) 12 tysięcy kilometrów.
b) 16 tysięcy kilometrów.
c) 15 tysięcy kilometrów.

8. Gdzie wombaty mieszkają?

a) Na drzewach.
b) W norze.

9. Czy wombaty potrafią kopać korytarze pod ziemią?

a) Tak.
b) Nie.

10.Gdzie spędza czas młody wombat przez pierwsze pół roku swojego życia?

a) W trawie.
b) W torbie swojej mamy.

11. Jak wygląda wombat zaraz po urodzeniu?

a) Ma mięciutkie futerko.
b) Nie ma futerka.

12. Co się dzieje z siekaczami wombatów?

Odp. ………………………………………………………………………………………………………….

13. Gdzie niespodziewanie znalazł się główny bohater książki?

a) Na innym kontynencie.
b) W sąsiednim mieście.

14. Dokończ zdanie:

Narodowym sportem mieszkańców Bhutanu jest ……………………………….

15. Jakie zwierzę występuje w fladze Bhutanu?

Odp. ………………………………………………………………………………………………………..

16. Jakie niespodzianki znajdują się w książce?

a) Tajne kody literowe.
b) Tajne koperty.

17. Czy autor książki był w miejscach, które opisuje w książce?

a) Tak.
b) Nie.

18. Czy książka zawiera zdjęcia?

a) Tak.
b) Nie.

19. Jakiego koloru jest okładka książki?

a) Zielonego.
b) Żółtego.

UWAGA !!!

Z każdej klasy wyłoniliśmy 3 laureatów konkursu, którzy otrzymają nagrody książkowe pana Marcina Kozioł z  jego autografem.

Z klasy 2a – Wiktor Ingier, Kacper Rusin, Krzysztof Sztwiorok

Z klasy 2b – Wojciech Czech, Dominik Bachniak, Robert Ingier, Zyta Rus

Z klasy 3a – Sara Dudek, Karolina Gogulska, Wiktoria Turek

Z klasy 3b – Jan Kowol, Szymon Szymlak, Filip Tobiasz

 

GRATULUJEMY 🙂

Nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły

-Wasza Biblioteka-

 

 

Projekt edukacyjny dla uczniów klasy 1

na podstawie książki „Wombat Maksymilian
i Królestwo Grzmiącego Smoka”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

GRUDZIEŃ 2021

        Po spotkaniu z pisarzem Panem Marcinem Kozioł i zapoznaniu się z wombatem, bohaterem książki „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka” uczniowie klasy pierwszej z niecierpliwością czekali na dalsze przygody tego niezwykłego zwierzaka. Wspólnie czytali kolejne fragmenty książki i rozszyfrowywali ukryte w niej tajne kody. Tajemnicze litery na odcisku łapy wombata kryły ciekawe filmy, mapy, dźwięki, wirtualne spacery albo specjalne interaktywne zdjęcia, które pozwalały jeszcze autentycznej przeżywać kolejne przygody. Podsumowaniem tego ciekawego projektu stały się zajęcia plastyczne. Zadaniem uczniów było narysowanie postaci wombata Maksymiliana.

Z pośród pięknych prac pierwszoklasistów nagrodziliśmy rysunki aż 3 uczniów:

I miejsce – Nikodem Chiżyński

II miejsce – Emilia Kowalska

III miejsce – Lena Słonka

 

GRATULUJEMY 🙂

Nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły

-Wasza Biblioteka-

 

 

„Niezwykłe spotkanie z pisarzem,

   czyli książka – ważna sprawa!”  

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

GRUDZIEŃ 2021

       7 grudnia 2021 roku w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie z pisarzem dla dzieci i młodzieży panem Marcinem Kozioł. Jego powieść „Skrzynia Władcy Piorunów” z serii Detektywi na kółkach jest obecnie lekturą uzupełniającą dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Autor książki jest nie tylko pisarzem, ale również podróżnikiem i niezwykłym pasjonatem komputerów.
Nasi wychowankowie uczestniczyli w zajęciach online, ale na żywo w trzech grupach wiekowych. Dla każdej z nich autor przeprowadził warsztaty multimedialne o innej tematyce. Dla klas 1-3 w oparciu o książkę „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka” uczniowie poznali niezwykłe przygody torbacza wombata. Książka została wyróżniona nagrodą główną dla najlepszego przewodnika dla dzieci. Uczniowie klas 4-6 poznali prawdziwą historię wielkiego wynalazcy Nikoli Tesli. „Skrzynia Władcy Piorunów” to powieść przygodowa, którą uczniowie zaraz po spotkaniu koniecznie chcieli przeczytać. „Szalona historia komputerów ” została zaprezentowania uczniom klas 7-8, którzy z dużym zainteresowaniem śledzili, jak na przestrzeni lat zmieniały się komputery i gry komputerowe.
Wszystkie zajęcia były niezwykle interesujące i dały nam inspirację do zorganizowania wielu ciekawych przedsięwzięć   na które Was drodzy uczniowie już serdecznie zapraszamy.

 

 

Wyniki Konkursu Patriotycznego

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

GRUDZIEŃ 2021

Znamy już wyniki Konkursu Patriotycznego zorganizowanego w związku ze Świętem Niepodległości. Nasi uczniowie wykazali się wiedzą nt. polskiego hymnu  oraz symboli narodowych a przy okazji zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne.

Klasy 1-4:

I miejsce – Magdalena Ryszka z klasy 4a

II miejsce – Oliwia Holisz z klasy 2a

III miejsce – Oskar Wiewióra z klasy 4b

Klasy 5-8:

I miejsce – Hanna Stawowczyk z klasy 5b

II miejsce – Kinga Wiewióra z klasy 7b

III miejsce – Lena Gwoźdź z klasy 5a oraz Filip Puzoń a klasy 5a

 

Na naszych zwycięzców czekają nagrody, które wręczymy w szkole, już po świętach.

 

GRATULUJEMY 🙂

-Wasza Biblioteka-

 

 

Zapraszamy uczniów do udziału

w KONKURSIE PATRIOTYCZNYM

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021/2025

 

PAŹDZIERNIK 2021

Drodzy uczniowie

  • Konkurs przeznaczony jest dla klas 2-8 i oceniany będzie na poziomie poszczególnych klas.
  • Oceniać będziemy odpowiedzi na zadane pytania

oraz

  • Pracę plastyczną, czyli estetykę napisania i przyozdobienia symbolami narodowymi  kartki z tekstem naszego hymnu

UWAGA

Przygotujcie sztywną kartkę papieru A4 np. z bloku technicznego.

Na jednej stronie odpowiedzcie na pytania nt. naszego hymnu narodowego i symboli narodowych:

Kto napisał tekst hymnu Polski?

W którym roku „Mazurek Dąbrowskiego” stał się polskim hymnem narodowym?

Z ilu zwrotek składa się hymn Polski?

Wymień 3 symbole narodowe.

Co oznaczają kolory polskiej flagi?

Na drugiej stronie tej samej kartki:

napiszcie własnoręcznie,  jak najpiękniej, aktualną pierwszą zwrotkę i refren hymnu Polski

kartkę proszę przyozdobić symbolami narodowymi

 

Na Wasze podpisane prace czekamy do 16 listopada 2021 w bibliotece.

Możecie je również oddać p. Tyrlik i p. Prostak lub swojemu wychowawcy.

-Wasza Biblioteka-

 

 

Wyniki konkursu

     „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym ”

 

CZERWIEC 2021

Zakończył się konkurs pod hasłem „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, organizowanym przez bibliotekę naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczny udział i wierzymy, że każdy z nas będzie bezpieczny na drodze!

Oto wyniki :

Kategoria – prace plastyczne

Klasy 1-3:    wyróżnienia dla Oliwii Holisz i Kacpra Pochopień z klasy 1a.

Klasy 4-7:    wyróżnienia dla Hanny Stawowczyk i Wiktora Kubiaka z klasy 4b.

 

Kategoria – forma literacka

Klasy 4-7:

I miejsce Filip Puzoń  kl. 4a

II miejsce Wiktor Kubiak , kl. 4b

 

Kategoria – wiedza

Klasy 2-3:    wyróżnienie Oskar Wiewióra  kl. 3b

Klasy 4-7:

I miejsce Hanna Stawowczyk i Krzysztof Stawowczyk z kl. 4b

II miejsce Kinga Wiewióra kl. 6b

Wyróżnienia dla:  Filipa Puzoń z kl. 4a, Wiktora Kubiak z kl. 4b i Anny Kuboszek z klasy 7a

Gratulujemy!

– Wasza Biblioteka-

 

 

Regulamin konkursu  bibliotecznego pod hasłem:

     „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym ”

 

Konkurs w formie on- line  odbędzie się w dniach od 04.05.2021 do 21.05.2021
i przeznaczony jest dla uczniów kl. I-VII.

 

 

MAJ 2021

CELE KONKURSU:

  1. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
  2. Upowszechnianie wśród uczniów znajomości przepisów o ruchu drogowym dotyczących pieszego i rowerzysty.
  3. Uświadomienie uczniom potrzeby poznania zasad i przepisów ruchu pieszych i rowerzystów w drodze  do i ze szkoły.
  4. Poprawa bezpieczeństwa dzieci dojeżdżających do szkół na rowerach oraz poruszających się pieszo po drogach publicznych.
  5. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drodze -własne i innych.
  6. Wyrabianie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, wymagających niesienia pomocy poszkodowanym.
  7. Rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej.
  8. Rozwój zamiłowań czytelniczych- promocja książek związanych z ruchem drogowym.

 

KATEGORIE KONKURSOWE:

 

  1. Dla klas 1-3 i 4-7 : indywidualne prace plastyczne, związane z tematyką bezpieczeństwa drogowego (rysunek, malowanka, wycinanka, wyklejanka itp.) w formacie maksymalnie A3. Dopuszcza się formę plakatu. Prace prosimy przedstawić do dnia 21.05.2021r, na adres technikasp1wilkowice@interia.pl

 

  1. Dla klas 1-3 i 4-7: krótka forma literacka (np. wiersz) o tematyce bezpieczeństwa drogowego.  Prosimy o nadsyłanie prac w formie elektronicznej, pod adresem mailowym biblioteki szkolnej: technikasp1wilkowice@interia.pl , do dnia 21.05.2021r.

 

  1. Dla klas 2-3 i 4-7: wiedza z zakresu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (BRD).

Uczniowie będą odpowiadać na pytania, zawarte w dwóch etapach. Pytania zostaną umieszczone na   stronie internetowej szkoły w zakładce Biblioteka. Odpowiedzi prosimy nadsyłać mailem na adres technikasp1wilkowice@interia.pl, do  dnia 21 maja 2021r.

Zwyciężą ci, którzy zdobędą największą ilość punktów podczas obu  etapów.

Nagrodzone prace plastyczne i literackie będą  zaprezentowane na stronie internetowej szkoły, w zakładce biblioteki.  Oficjalne podsumowanie konkursu nastąpi w czerwcu 2021 roku. Nad przebiegiem konkursu czuwać będzie JURY, które wyłoni zwycięzców. Laureatom będą przyznane nagrody rzeczowe.

Uwaga! W naszej bibliotece znajdziecie wiele książek związanych z tematyką konkursu; oto niektóre z nich:

  • „Bezpieczna droga do szkoły” H. Gutowska
  • „Jak przechodzić przez ulicę?” E. Zubrzycka
  • „Jestem bezpieczny” J. Górski
  • „Kodeks dla ciebie” Fundacja na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego

 

ŻYCZYMY  POWODZENIA !!!

– WASZA  BIBLIOTEKA –

 

 

KONKURS BIBLIOTECZNY POD HASŁEM: „BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM”

 

PYTANIA DLA KLAS II-III

 

II ETAP 

(odpowiadamy podając nr pytania i literkę wybranej odpowiedzi a, b lub c)

 

1. Ile lat musi skończyć dziecko, aby być samodzielnym uczestnikiem ruchu?
a) 8 lat
b) 7 lat
c) 9 lat


2. Kiedy pieszy może poruszać się jezdnią ?

a) gdy nie ma chodnika, ale jest pobocze
b) gdy nie ma chodnika po jednej ze stron jezdni, ale jest pobocze
c) gdy na drodze nie ma chodnika i poboczy


3. Co oznacza migające zielone światło dla pieszego?

a) aby szybko wejść na przejście dla pieszych
b) to informacja, że na sygnalizatorze zaraz zapali się stałe zielone światło
c) oznacza, że zaraz pojawi się czerwone światło i nie wolno wchodzić na przejście dla pieszych


4. Na przejściu dla pieszych:

a) nie powinniśmy mieć założonego kaptura i słuchać muzyki, ponieważ to ogranicza naszą uwagę i widoczność na drodze
b) jeśli czujemy się zagrożeni, zawsze machamy rękoma
c) jeśli śpieszymy się i nie jedzie żaden pojazd, możemy szybko przebiec


5. Ten znak oznacza, że:

a) zbliżamy się do przejazdu kolejowego bez zapór i zanim przejdziemy przez tory kolejowe zawsze musimy się zatrzymać i rozejrzeć, czy nasze przejście będzie bezpieczne
b) zbliżamy się do przejazdu kolejowego z zaporami i nie musimy już uważać – wystarczy, że zatrzymamy się przed zaporami
c) zbliżamy się do przejazdu kolejowego bez zapór


6. Co powinien zrobić pieszy w przedstawionej poniżej sytuacji:

a) może przejść bez rozejrzenia , gdyż na przejściu ma pierwszeństwo
b) po zatrzymaniu się pojazdu nr 2 , a następnie po wejściu na pasy powinien jeszcze raz popatrzeć w lewo i upewnić się, że może dalej przekraczać jezdnię w sposób bezpieczny ( samochód nr 2 ogranicza widoczność)
c) jeśli kierowca pojazdu nr 2 daje znać ruchem ręki, że przejście jest bezpieczne – pieszy ma ufa i może przechodzić dalej


7. Czy numer 112 (europejski numer alarmowy do wszystkich służb
ratowniczych) jest bezpłatny także z telefonu stacjonarnego?
a) tak
b) nie
c) jest bezpłatny, ale tylko w określonych godzinach


8. W pobliżu jezdni:

a) nigdy nie wolno się bawić
b) można się bawić, ale tylko w godzinach popołudniowych
c) można się bawić, gdy nic nie jedzie


9. Co oznacza ten znak:

a) informuje o przejściu dla pieszych
b) informuje o przejeździe dla rowerów
c) informuje o drodze dla pieszych


10. Na przejściu dla pieszych:

a) rozmawiam z kolegą lub koleżanką
b) mogę rozmawiać przez telefon komórkowy
c) zachowuję skupienie i uwagę


Na odpowiedzi czekamy do 21 maja 2021roku

 

 

I ETAP
(odpowiadamy podając nr pytania i literkę wybranej odpowiedzi a, b lub c)


1. Co muszę zrobić, zanim przejdę na drugą stronę drogi?
a) po zapaleniu zielonego światła na sygnalizatorze, od razu przechodzę
b) mogę przejść zawsze, jeśli jezdnią nie poruszają się żadne pojazdy (nieważne, jakie światło pokazuje sygnalizator)
c) nawet wtedy, gdy zapali się zielone światło muszę rozejrzeć się i upewnić, że jest to bezpieczne

 

2. Którą stroną jezdni powinien poruszać się pieszy, jeśli na drodze brak chodników i poboczy?
a) prawą
b) lewą
c) prawą lub lewą, to nie ma znaczenia


3.Gdy jesteśmy świadkiem pożaru dzwonimy pod numer:
a) 999
b) 998
c) 997


4. Co jest ważniejsze: sygnalizacja świetlna czy też znaki wydawane przez kierujących ruchem?
a) sygnalizacja świetlna
b) znaki wydawane przez osobę kierującą ruchem, np. policjanta


5. Czy mogę przebiec przez drogę, gdy się śpieszę i jestem spóźniony, np. na autobus?
a) tak, mogę przebiec jeśli nic nie jedzie, nawet na czerwonym świetle
b) nie wolno przebiegać przez jezdnię


6. Ile świateł posiada sygnalizator na przejściu dla pieszych; co one oznaczają?
a) trzy światła (czerwone – stój, zielone – idź, żółte – uwaga)
b) dwa światła (czerwone – stój, zielone – idź)


7. Którędy idzie pieszy, jeśli jest chodnik i pobocze drogi?
a) chodnikiem
b) lewym poboczem
c) prawym poboczem


8. Gdy dochodzimy do przejścia kolejowego i jest opuszczony szlaban, czy wolno nam przejść pod szlabanem?
a) nie wolno przechodzić pod opuszczonym szlabanem
b) jeśli nie zbliża się pociąg, można przejść


9. Gdy dochodzimy do przejścia kolejowego i szlaban jest w trakcie opuszczania, czy wolno nam przejść pod szlabanem ?
a) tak, można przejść jeśli zdążymy przed całkowitym opuszczeniem szlabanu
b) nie wolno przechodzić


10. Noszenie odblasków:
a) jest bardzo ważne, ponieważ dzięki nim jesteśmy widoczni na drodze po zmroku
b) nie ma większego znaczenia


Na odpowiedzi czekamy do środy, 12.05.2021r.

a na Was czekają już nagrody

 


KONKURS BIBLIOTECZNY POD HASŁEM: „BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM”

 

PYTANIA DLA KLAS IV-VII

II ETAP

(odpowiadamy podając nr pytania i literkę wybranej odpowiedzi a, b lub c, a zadaniu nr 4 w obu sytuacjach wpisujemy tylko literę pojazdu, który ma pierwszeństwo)


1. Co sygnalizuje postawa osoby kierującej ruchem:

a) gdy stoi do ciebie przodem lub tyłem to znaczy, że możesz jechać
b) gdy stoi bokiem to znaczy, że musisz się zatrzymać
c) gdy stoi do ciebie bokiem to znaczy, że możesz jechać


2. Co oznacza zielona strzałka wyświetlana na sygnalizatorze łącznie z czerwonym światłem?

a) muszę czekać, aż na sygnalizatorze zapali się zielone światło
b) mogę od razu skręcić
c) mogę wykonać skręt tylko wtedy, gdy nie utrudnię ruchu pozostałym uczestnikom ruchu


3. Co oznaczają te znaki:

     

a) A7- ustąp pierwszeństwa, B 20 – Stop, D1 – droga jednokierunkowa
b) A7- ustąp pierwszeństwa, B 20 – Stop, D1 – droga z pierwszeństwem
c) A7- droga z pierwszeństwem , B 20 – Stop, D1 – ustąp pierwszeństwa przejazdu


4. Który pojazd ma pierwszeństwo na tych skrzyżowaniach (pojazd na rondzie oznaczamy literą A, pojazd który chce wjechać na rondo oznaczymy literą B):

a)                      b) 


5. Jaka zasada przejazdu obowiązuje na skrzyżowaniach bez znaków?

a) pierwszeństwo dla tych, którzy są po naszej prawej stronie
b) początkowo jadą te pojazdy, które są po naszej lewej stronie
c) zasada pełnego zaufania


6. Ile lat musi ukończyć osoba, która chce przewozić inna osobę na rowerze?

a) 14
b) 15
c)  17


7. Przed manewrem skrętu (zanim wystawisz rękę):

a) musisz się upewnić że jest to możliwe i bezpieczne
b) jeśli nie słyszysz za sobą żadnych pojazdów, nie musisz się upewniać
c) w żadnej sytuacji drogowej nie musisz się upewniać


8. Jak się zachowasz, gdy zobaczysz wypadek drogowy?

a) nie mam obowiązku udzielenia pomocy
b) mam obowiązek udzielenia pomocy – np. mogę zadzwonić pod nr 112
c) będę stać w bezpiecznym miejscu i obserwować przebieg zdarzenia


9. Ile (maksymalnie) rowerów może poruszać się w zorganizowanej kolumnie?

a) 10
b) 7
c) 15


10. Jak zatamujesz krwotok z nosa?

a) odchylę głowę do tyłu
b) pochylę głowę do przodu, a na kark nałożę zimny okład
c) nie ma znaczenia, w którą stronę ułożę głowę; ważne jest, aby nałożyć na czoło zimny okład


11. Odstępy między kolumnami rowerzystów powinny wynosić:

a) 150 m
b) 200m
c) 100m


12. Wyprzedzanie innych pojazdów jest zabronione m.in.:

a) na drogach jednokierunkowych
b) na drogach dwukierunkowych
c) na przejściach dla pieszych i tuż przed nimi


13. Zawracanie zabronione jest między innymi:

a) na drogach jednokierunkowych i na mostach
b) na skrzyżowaniach równorzędnych
c) na każdym skrzyżowaniu


14. Czy wolno wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?

a) tak, jeśli to nie zagrozi bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu
b) nie
c) w określonych sytuacjach


15. Co powinien zrobić pieszy w przedstawionej poniżej sytuacji:

a) może przejść bez rozejrzenia , gdyż na przejściu ma pierwszeństwo
b) po zatrzymaniu się pojazdu nr 2 , a następnie po wejściu na pasy powinien jeszcze raz popatrzeć w lewo i upewnić się, że może dalej przekraczać jezdnię w sposób bezpieczny ( samochód nr 2 ogranicza widoczność)
c) jeśli kierowca pojazdu nr 2 daje znać ruchem ręki, że przejście jest bezpieczne – pieszy ma ufa i może przechodzić dalej


16. Czy numer 112 (europejski numer alarmowy do wszystkich służb ratowniczych) jest bezpłatny także z telefonu stacjonarnego?

a) tak
b) nie
c) jest bezpłatny, ale tylko w określonych godzinach


Na odpowiedzi czekamy do 21.05.2021r

 

I ETAP
(odpowiadamy podając nr pytania i literkę wybranej odpowiedzi a, b lub c)

1. Wymień obowiązkowe wyposażenie roweru:
a) dzwonek, odblaski, co najmniej jeden sprawny hamulec, światło czerwone z tyłu roweru
b) dzwonek, światło przednie barwy białej lub żółtej, tylne światło pozycyjne koloru czerwonego, co najmniej jeden sprawny hamulec
c) dzwonek, światło przednie barwy białej lub żółtej, tylne światło pozycyjne koloru czerwonego, co najmniej jeden sprawny hamulec, światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu roweru


2. W jaki sposób rowerzysta przedostaje się na drugą stronę drogi przez przejście dla pieszych?
a) może przejechać
b) musi zejść z roweru i go przeprowadzić


3. Na jakie drogi nie wolno wjeżdżać rowerzyście?
a) drogi ekspresowe i autostrady
b) drogi jednokierunkowe
c) drogi bez przejazdu


4. Czy (i kiedy) rowerzyści mogą jechać obok siebie?
a) tak, mogą zawsze
b) mogą jechać, ale tylko gdy nie utrudnią ruchu innym uczestnikom drogi


5. Czy (i kiedy) rowerzysta może jechać po chodniku?
a) zawsze, gdy czuje się zagrożony
b) zawsze, gdy jego bezpieczeństwu zagrażają warunki pogodowe
c) nie, w żadnych sytuacjach drogowych


6. Kto posiada pierwszeństwo na chodniku:
a) rowerzysta
b) pieszy


7. Na przejeździe kolejowym z zaporami:
a) nie wolno wjeżdżać, gdy szlabany są w trakcie opuszczania
b) jeśli nic nie jedzie ( a szlabany są w trakcie opuszczania), mogę przejechać


8. Na przejeździe kolejowym bez zapór (niestrzeżonym):
a) gdy nic nie jedzie, mogę przejść bez wcześniejszego zatrzymania się
b) nawet jeśli nie nadjeżdża pociąg, muszę się zatrzymać i upewnić się, że moje przejście będzie bezpieczne


9. Jaka jest kolejność postępowania według przepisów (podaj hierarchię ważności ):
a) sygnały osoby kierującej ruchem, sygnały świetlne, znaki, zasady ogólne
b) sygnały osoby kierującej ruchem, sygnały świetlne, znaki
c) zasady ogólne, znaki i sygnały świetlne (tak samo ważne, jak sygnały osoby kierującej ruchem)


10. Co należy zrobić, gdy policjant stoi do nas bokiem i jednocześnie zapalono zielone światło?
a) można jechać
b) należy się zatrzymać


11. O czym należy pamiętać przy zmianie pasa ruchu?
a) aby ustąpić tym, którzy już jadą pasem, na który chcemy wjechać (bez wcześniejszego upewniania się)
b) aby wcześniej się upewnić, a następnie (jeśli to możliwe) zająć dany pas


12. Rowerzyście nie wolno:
a) jechać rowerem bez trzymania obu rąk na kierownicy (wyjątkiem jest manewr skrętu, gdzie należy sygnalizować ten zamiar jedną ręką – druga spoczywa na kierownicy)
b) wjeżdżać na chodnik o szerokości 2 m


13. Kto ma pierwszeństwo na drodze dla rowerów?
a) rowerzysta
b) pieszy
c) osoba niepełnosprawna


14. Którą stroną jezdni idzie pieszy, jeśli nie ma chodników i poboczy?
a) lewą
b) prawą
c) tą stroną, która bardziej odpowiada pieszemu


15. Noszenie odblasków:
a) po zmroku obowiązuje każdego, poza terenem zabudowanym (niezależnie od wieku)
b) obowiązuje tylko dzieci do lat 15 – po zmroku w terenie niezabudowanym
c) nie jest obowiązkowe


Na odpowiedzi czekamy do środy, 12.05.2021r.

a na Was czekają już nagrody

-WASZA BIBLIOTEKA-

 

 

„Spotkanie na ekranie”

 

Zapraszam na kolejne nasze zajęcia z cyklu „Spotkanie na ekranie”. Tym razem zajęcia zostały zaplanowane dla uczniów klas 4        i będą dotyczyć krajobrazu naszej najbliższej okolicy. Łamigłówki, krzyżówki anagramy i koło fortuny, to wszystko, co na was czeka w czwartek o godz. 14.00. Logujecie się tak, jak na przyrodę.

-Wasza Biblioteka-

„Spotkanie na ekranie”

 

„Spotkanie na ekranie” to nowy cykl zajęć, które proponuje nasza szkolna biblioteka.  Zapraszamy uczniów klasy 4a i 4b,  którzy chcieliby miło spędzić czas. We wtorek 20 kwietnia o godz. 14.30 (klasa 4b) i 15.30 (klasa 4a) wspólne układanie puzzli, zabawy wyrazami oraz „łamigłówka”  dla naszego mózgu. Uwaga – na zoomie logujemy się tak, jak na przyrodę.

Serdecznie zapraszamy

-Wasza Biblioteka-

 

Konkurs „Wiosna” został rozstrzygnięty

 

MARZEC 2021

Wiosenny konkurs biblioteczny został rozstrzygnięty i mamy już zwycięzców oraz wyróżnionych. Uczniowie rozwiązali test na platformie Quizizz, w którym pochwalili się swoją rozległą wiedzą  na temat wiosny. Świetnie rozróżniali ptaki, które powróciły do nas z ciepłych krajów oraz pierwsze wiosenne kwiaty. Znali również przysłowia związane z porami roku.

 

„Wiosna” klasy 1-3

I miejsce – nie przyznano

II miejsce – Kacper Bojdys z kl. 1a i Sebastian Ewertowski z kl. 2b

III miejsce – Zuzanna Stasińska z kl. 1b i Mikołaj Wiewióra z kl. 3b

wyróżnienia: Maja Jasiczek z kl. 3b, Zofia Joneczko z kl. 3b, Zofia Kubica z kl. 3b, Wiktoria Duraj z kl. 1a, Rafał Caputa z kl. 3a, Magdalena Ryszka z kl. 3a

 

„Wiosna” klasy 4-7

I miejsce  – Wiktor Rączka z kl. 7c

II miejsce – Michał Wawrzeczko z kl. 7c i Hanna Stawowczyk z kl. 4b

III miejsce – Wiktor Kubiak z kl. 4b

wyróżnienia: Nikola Faber z kl. 4b i Jakub Waluś z kl. 6a

 

Bardzo serdecznie gratulujemy 🙂


Wszystkich wymienionych uczniów zapraszamy po odbiór upominków w czwartek po świętach w godz. 14.00 – 16.30 lub po powrocie do szkoły. 

 

Różnorodne upominki już czekają 🙂

 

 

 

„Łowcy autografów”

 

MARZEC 2021

Z niecierpliwością czekamy na powrót uczniów do szkoły aby zaprezentować naszą nową gazetkę pt. „Łowcy autografów”. Chcemy się pochwalić kilkoma podpisami znanych osób: pisarzy, poetów oraz twórców sztuki ludowej.

Nasz najstarszy autograf pochodzi z 1993 roku. Pan Zbigniew Nienacki podpisał jedną ze swoich licznych książek z serii „Pan samochodzik”.

Podczas spotkania z naszymi uczniami w 2012 roku znana pisarka dla dzieci Pani Renata Piątkowska, pochodząca z Bielska-Białej, napisała nam dedykację w książce pt.: „Z przysłowiami za pan brat”.

W tym samym roku  szkołę odwiedził również znany folklorysta Pan Jacenty Ignatowicz, muzyk, uczestnik programu „Mam talent”. Podczas występu zagrał na wielu  instrumentach i nie tylko, bo zagrał nam również na liściu, pile … Opowiadał niezwykle ciekawe anegdoty ludowe. Złożył swój autograf w książce pt. „Boże Narodzenie w polskim domu” autorstwa Pani Marty Górskiej.

Podczas spotkania zorganizowanego w Gminnej Bibliotece w Wilkowicach naszym uczniom udało się pozyskać podpis pisarza dla dzieci i młodzieży Pana Pawła Beręsewicza, znanego z m.in. z książki            „Czy pisarzom burczy w brzuchu”.

Absolwentka naszej szkoły Pani Teresa Łucka podarowała bibliotece tomik własnej poezji pt. „Na rozdrożu” oraz piękną dedykację z autografem.

W naszych zbiorach znajduje się również książka, oczywiście z autografem  Pana Zbigniewa Kołby pt. „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”.

Mamy również książkę o naszym wspaniałym pianiście Fryderyku Chopinie pt. „Wiatru tchnienie o Chopinie”, którą napisała i i podarowała naszym uczniom Pani Jolanta Horodecka-Wieczorek.

Nadal czekamy na możliwość „złowienia” innych podpisów, mamy nadzieję, że już niedługo. Po powrocie do szkoły obejrzyjcie  zdjęcia autografów i ich właścicieli na gazetce bibliotecznej na parterze szkoły.

Zachęcamy Was również do rozpoczęcia tego ciekawego hobby.

 

 

UWAGA, UWAGA,

wiosna tuż, tuż

 

 

MARZEC 2021

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie zorganizowanym przez naszą szkolną bibliotekę nt. wiosny. Konkurs jest przygotowany na platformie Quizizz w dwóch kategoriach wiekowych, klas 1-3 i 4-7. Wszystkie informacje zostały przesłane poprzez dziennik elektroniczny.

Zapraszamy -Wasza Biblioteka-

 

 

Wyniki konkursu

„Powrót do przeszłości, czyli stroje naszych przodków”

 

MARZEC 2021

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasz konkurs ma już zwycięzców. Oto nasi laureaci:

 I miejsce – GRATULACJE 🙂

 

Milena Sowa kasa 4a

Zofia Kubica klasa 3b

Krzysztof Stawowczyk klasa 4b

Hanna Stawowczyk klasa 4b

Antoni Cenin klasa 4b

Wiktor Kubiak klasa 4b

 

II miejsce – BRAWO 🙂

 

Oliwia Holisz klasa 1a 

 

III miejsce – nie przyznano 🙁

 

Gratulujmy naszym zwycięzcom konkursu bibliotecznego „Powrót do przeszłości”. Upominki są już zakupione Zapraszamy po ich odbiór w poniedziałek w godz. 10.15-16.15 lub po powrocie do szkoły.

 

-WASZA BIBLIOTEKA-

 

 

Hania Stawowczyk kl.4b
Nagrody mi się bardzo podobają!!!

 

 

 

REGULAMIN KONKURSU CZYTELNICZEGO POD HASŁEM:

„POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI, CZYLI

O STROJACH NASZYCH PRZODKÓW”

 

 

LUTY 2021

I  Cele konkursu:

 

  1. Popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży tradycji i zwyczajów naszych przodków; pogłębianie wiedzy etnograficznej.
  2. Zwrócenie uwagi na tradycje związane z regionem górali żywieckich.
  3. Uświadamianie bogactwa wartości i przynależności kulturowej naszego regionu; zachowanie dziedzictwa lokalnego.

 

II Warunki uczestnictwa:

 

  1. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich czytelników naszej szkoły i jest przeprowadzony w formie on-line.
  2. Każdy uczestnik zapoznaje się z regulaminem i zaproponowanym materiałem filmowym, określonym w punkcie 3 regulaminu.
  3. Aby udzielić odpowiedzi na pytania konkursowe, czytelnicy korzystają
    z linku, udostępnionego przez Gminny Ośrodek Kultury „Promyk”  w Bystrej (nagranym w Izbie Regionalnej GOK):

 

https://www.youtube.com/watch?v=u9xpDFynm88

 

  1. Uczestnicy projektu odpowiadają na zadane pytania ; odpowiedzi przesyłają na adres: muzykasp1wilkowice@interia.pl
  2. Termin nadsyłania odpowiedzi: do 1 marca 2021 r.

 

III  Ocena prac konkursowych:

 

Jury konkursowe po analizie wszystkich nadesłanych odpowiedzi przyzna nagrody rzeczowe, do odbioru w bibliotece szkoły, w wyznaczonym odpowiednio wcześniej terminie. Kryterium przyznawania nagród będzie oparte o ilość poprawnie udzielonych odpowiedzi.

Oficjalne podsumowanie konkursu nastąpi 8 marca na stronie internetowej szkoły w zakładce „Biblioteka”.

 

ŻYCZYMY OGROMNEGO ZAANGAŻOWANIA W POZNAWANIU

NASZEGO  DZIEDZICTWA KULTUROWEGO!

-WASZA BIBLIOTEKA-

 

PYTANIA KONKURSOWE

 

(UWAGA: wybieramy tylko jedną, poprawną odpowiedz i piszemy:
np. X3  –  nie przepisujemy pełnych zdań)

I. W dawnych wiekach górale żywieccy zamieszkiwali tereny:

  1. Wilkowic, Bielska i Białej
  2. Wilkowic, Bielska – Białej i Mikuszowic
  3. Wilkowic, Bystrej i Mikuszowic

 

II. Ubiory naszych przodków były wykonywane z tkanin:

  1. tylko naturalnych
  2. naturalnych i sztucznych
  3. sztucznych

 

III. Podstawowe, praktyczne umiejętności każdej młodej dziewczyny to:

  1. umiejętność karmienia zwierząt gospodarskich
  2. pieczenie chleba
  3. pieczenie chleba i szycie

 

IV. Oplecka to uszyte:

  1. koszulki dla dzieci
  2. kamizelki dla starszych
  3. koszule nocne

 

V. Płócienne stroje kobiet początkowo miały kolor:

  1. czerwony i biały
  2. biały
  3. dowolny

 

VI. Zgodnie z tradycją, na gorsetach pojawiały się hafty, które wykonywano:

  1. w dowolnym porządku
  2. symetrycznie
  3. wg wyboru hafciarki

 

VII. Na głowie mężatki można było zobaczyć:

  1. tylko czepek
  2. tylko chustę
  3. czepek i chustę

 

VIII. Wełniane skarpety to:

  1. ciepluchy
  2. kopytka
  3. podwijańce

 

IX. Kierpce były tworzone na podstawie następujących miar:

  1. szerokości, czyli odległości palców dłoni od kciuka do najmniejszego palca oraz długości, czyli wielkości dłoni i długości jej palców
  2. według stałych rozmiarów
  3. szerokości i długości mierzonej stopy

 

X. Najcenniejszą ozdobą kobiecą były:

  1. gorset
  2. korale
  3. chusty

 

XI. Nogawice to:

  1. męskie spodnie wykonane z lnu
  2. męskie spodnie wykonane z wełny
  3. długie, wełniane skarpety

 

XII. Bruclik to:

  1. kamizelka damska
  2. kamizelka męska z długimi rękawami
  3. kamizelka męska bez rękawów

 

XII. Kapelusz ze sznureczkami (kućkami) nosili:

  1. żonaci mężczyźni
  2. chłopcy
  3. tylko najstarsi mężczyźni

 

XIV. Gunia to:

  1. rodzaj kobiecej peleryny
  2. peleryna męska
  3. płaszcz zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn

 

XV. Ilość sznurków na guni była związana:

  1. z wiekiem
  2. z bogactwem
  3. z upodobaniem do ozdób

 

XVI. Tradycyjną fryzurą dziewczynek były:

  1. dwa kucyki
  2. dwa warkocze lub jeden kucyk
  3. dwa warkocze przeplatane wstążką

 

XVII. Mężatki czesały się:

  1. w jeden warkocz, upięty z tyłu głowy
  2. w jeden , swobodnie zwisający warkocz
  3. mogły mieć krótkie, swobodnie ułożone włosy

 

XVIII. Pielęgnacja włosów polegała miedzy innymi na :

  1. nacieraniu masłem
  2. nacieraniu perfumami
  3. myciu z dodatkiem soku z dyni

 

XIX. Najstarsi górali nosili:

  1. długie włosy, do ramion
  2. krótko przystrzyżone fryzury
  3. długość włosów nie miała większego znaczenia

 

XX. Pasterze :

  1. upinali długie włosy w warkoczyki
  2. nosili zawsze kapelusze, a więc długość włosów nie miała dla nich większego znaczenia
  3. nie mogli mieć długich włosów

 

 

 

 

                             „Powrót do przeszłości,                    czyli Święta Bożego Narodzenia”
wyniki konkursu

 

GRUDZIEŃ 2020

Miło nam zaprezentować wyniki naszego świątecznego konkursu  pod hasłem „Powrót do przeszłości, czyli Święta Bożego Narodzenia”. Aż 6 uczestników konkursu uzyskało maksymalną ilość punktów. Przyznaliśmy zatem 6 pierwszych miejsc, 3 drugie miejsca i 2 trzecie miejsca.

                                                I MIEJSCE:

Milena Sowa 4a
Krzysztof Stawowczyk 4b
Hanna Stawowczyk 4b
Wiktor Kubiak 4b
Kinga Hankus 2b
Natan Frydel 2a

                                                 II MIEJSCE:

Magdalena Ryszka 3a
Antoni Cenin 4b
Oliwia Holisz 1a

                                                 III MIEJSCE:

Kinga Wiewióra 6b
Oskar Wiewióra 3b

 

GRATULUJEMY!

UWAGA wszyscy wymienieni uczniowie mogą odebrać drobne upominki w bibliotece szkolnej w środę 16 grudnia  w godz. 14.30-16.30 lub w czwartek 17 grudnia w godz. 8.00 – 17.00.

  – WASZA BIBLIOTEKA-

 

     Nagrody bardzo nam się podobają 🙂

 

 

Konkurs pod hasłem „1000 powodów, by czytać”
podsumowanie

 

GRUDZIEŃ 2020

     Za nami nietypowy projekt;  Ogólnopolski Konkurs „1000 powodów, by czytać” stał się w minionym czasie dosłownie codziennym hitem! Przez miesiąc (od 2 listopada do 2 grudnia 2020 roku)  wszyscy mogliśmy oddawać głosy na  piękną pracę literacko-plastyczną, która reprezentowała naszą szkołę. Uczennice klasy 7c podając powody, dla których warto czytać, zilustrowały również  książkę p.t. „PAX” autorstwa Sary Pennypacker.  W skład zespołu weszły: Julia Sala (lider), Emilia Czernek, Martyna Mańdok, Natalia Romaniak. Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie i wspieranie naszej biblioteki!

     W związku z ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów, biblioteka zorganizowała równoległy konkurs: wielu naszych czytelników  przedstawiło swoje prace w niezwykle ciekawy sposób. Uczniowie często odwoływali się do przeczytanych lektur i ulubionych tytułów; dziękujemy także nauczycielom i wychowawcom za ich pomoc w przeprowadzeniu konkursu.

 

Jury konkursowe ogłosiło werdykt : (podajemy również tytuły i autora wybranej książki):

 

I MIEJSCE:   Julia Sala, Emilia Czernek, Martyna Mańdok, Natalia Romaniak z klasy 7c ( „PAX” , Sara Pennypacker)

II MIEJSCE: Hanna Stawowczyk, Natalia Luber, Dominika Chrobak, Wiktoria Kusior z klasy 4b („Karolcia”, Maria Kruger)

III MIEJSACE: Julia Wojtyła, Martyna Rosiak, Zuzanna Kokot z klasy 7c („Tajemniczy ogród”,  Frances Hodgson Burnett)

WYRÓŻNIENIA:

Weronika Maliszewska, klasa 5a („Tajemniczy ogród”,  Frances Hodgson Burnett)

Natalia Jendrysko, klasa7d („Mały książę”, Antoine de Saint-Exupéry)

Zespół w składzie: Wiktor Kubiak, Krzysztof Stawowczyk, Antoni Cenin, Wiktoria Gorman z klasy 4b („O psie, który jeździł koleją”, Roman Pisarski)

Zespół w składzie: Oliwia Puzoń, Zuzanna Ziętek, Lidia Żmij, Kamila Perzyna z klasy 7b („Czerwone krzesło”, Andrzej Maleszka)

 

 

  GRATULUJEMY!

UWAGA wszyscy wymienieni uczniowie mogą odebrać drobne upominki w bibliotece szkolnej w środę 16 grudnia  w godz. 14.30-16.30 lub w czwartek 17 grudnia w godz. 8.00 – 17.00.

  – WASZA BIBLIOTEKA-

 

 

           Regulamin konkursu czytelniczego

pod hasłem:

„Powrót do przeszłości,

czyli Święta Bożego Narodzenia”

 

 

I  Cele konkursu:

  1. Popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży tradycji i zwyczajów naszych przodków, związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
  2. Zwrócenie uwagi na tradycje związane z regionem górali żywieckich.
  3. Uświadamianie bogactwa wartości i przynależności kulturowej naszego regionu; zachowanie dziedzictwa lokalnego.
  4. Pielęgnowanie wartości rodziny.

 

II Warunki uczestnictwa:

  1. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich czytelników naszej szkoły i jest przeprowadzony w formie on-line.
  2. Każdy uczestnik zapoznaje się z regulaminem i zaproponowanym materiałem filmowym, określonym w punkcie 3 regulaminu.
  3. Aby udzielić odpowiedzi na pytania konkursowe, czytelnicy korzystają z linku, udostępnionego przez Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej (nagranym w Izbie Regionalnej GOK):

https://www.youtube.com/watch?v=PDr71gDWnrk

  1. Uczestnicy projektu  odpowiadają na zadane pytania ; odpowiedzi przesyłają na adres muzykasp1wilkowice@interia.pl
  2. Termin nadsyłania odpowiedzi: do 15 grudnia 2020 roku.

 

III  Ocena prac konkursowych:

Jury konkursowe po analizie wszystkich nadesłanych odpowiedzi przyzna nagrody rzeczowe. Będą one do odbioru w czwartek 17 grudnia w godz. 8.00 do 16.00  lub w poniedziałek 21 grudnia w godz. 8.00 do 16.00 bibliotece szkoły. Nagrody można odebrać w innym terminie, ale tylko po umówieniu poprzez dziennik elektroniczny z bibliotekarzami szkoły. Kryterium przyznawania nagród będzie oparte o ilość poprawnie udzielonych odpowiedzi oraz termin ich nadesłania.

Oficjalne podsumowanie konkursu nastąpi w styczniu po feriach zimowych  i dostępne  będzie na stronie internetowej szkoły w zakładce „biblioteka”.

 

ŻYCZYMY OGROMNEGO ZAANGAŻOWANIA W POZNAWANIU

NASZEGO  DZIEDZICTWA KULTUROWEGO!

 -WASZA BIBLIOTEKA-

 

 

PYTANIA KONKURSOWE:

(wybieramy tylko jedną, poprawną odpowiedz i podajemy tylko przynależną jej  literę: np. 1a
uwaga: nie przepisujemy pełnych zdań)

 

  1. W dniu Wigilii nasi przodkowie mówili:

a) „Jaki grudzień, taki rok”
b) „Jaka Wigilia, taki rok”
c) „Jaki dzień, taki miesiąc”

2. Połaźnica to:

a) kawałek gałązki jodły
b) kula świetlna
c) bombka

  1. Połaźnicę wieszano:

a) w izbie, w oborze i za oborą
b) tylko w izbie
c) tylko w polu

4. Połaźnicę zawieszał:

a) ojciec
b) dziadek
c) syn

  1. „Świat” to:

a) kula z opłatków
b) kosz ze zbiorami z całego mijającego roku
c) ważna księga

  1. Choinka (w którą z czasem przekształciła się połaźniczka) to symbol:

a) ciągłości życia i obfitości
b) dekoracji
c) pamięci

  1. Życzenia obfitości, które składano w dzień wigilijny to np.:

a) „Cobyście mieli wszystkiego dości, jako w rybie ości”
b) „Cobyście nie mieli niczego złego, niepotrzebnie spotkanego”
c) „Cobyście mieli wszystkiego dości, jako w połaźnicy łości”

  1. W dniu wieczerzy, pod białym, lnianym obrusem układano:

a) groch
b) siano
c) papierowe niespodzianki

  1. Na środku nakrytego stołu układano z wielkim szacunkiem:

a) duży bochen chleba lub cztery mniejsze, symbolizujące pomyślność ze wszystkich czterech stron świata
b) duży bochen chleba i ryby
c) duży bochen chleba z miodem i innymi słodkościami

  1. Na stole wigilijnym naszych przodków stała wielka misa oraz:

a) tyle łyżek, ilu domowników
b) tyle łyżek, ilu domowników i jedna dodatkowa dla sąsiada
c) tyle łyżek, ilu domowników i jedna dodatkowa dla zmarłego przodka rodziny

  1. Nogi stołu były obejmowane:

a) ozdobnym, papierowym łańcuchem
b) ozdobnym, oświetlanym łańcuchem
c) żelaznym łańcuchem

  1. Domownicy podczas wieczerzy dotykali stopami łańcucha, który symbolizował:

a) siłę, męstwo i jedność rodziny
b) przywiązanie do określonego gospodarstwa, domostwa
c) brak możliwości zmiany domu

  1. Pod stołem ustawiano:

a) kosz z niespodziankami
b) kosz np. z ziemniakami i burakami, aby na wiosnę wysiać je w polu i zebrać później obfite plony
c) miski dla zwierząt

  1. Skopiec przeznaczony był dla:

a) zwierząt gospodarskich
b) wszystkich zwierząt
c)  tylko dla dzikich zwierząt

  1. Do skopca gospodyni nakładała każdej potrawy:

a) po trzy łyżki
b) po pięć łyżek
c) po sześć łyżek

  1. W Dzień Bożego Narodzenia:

a) nadal sprzątano niewielkie pomieszczenia
b) przygotowywano ciasta
c) odpoczywano w ciszy i w spokoju, ciesząc się z Narodzin Pana Jezusa

  1. Czas wzajemnego odwiedzania się, składania życzeń trwał od:

a) II Dnia Świąt, czyli Św. Szczepana do końca stycznia
b) II Dnia Świąt, czyli Św. Szczepana do następnego dnia
c) II Dnia Świąt, czyli Św. Szczepana do Święta Trzech Króli (czyli 6 stycznia)

  1. Kolęda trwała od:

a) II Dnia Świąt, czyli Św. Szczepana do końca stycznia
b) Dnia Bożego Narodzenia do końca lutego
c) II Dnia Świąt, czyli Św. Szczepana do Święta Matki Bożej Gromnicznej (czyli do 2 lutego)

  1. W grupie kolędniczej naszych przodków nie mogły znaleźć się:

a) dzieci
b) dziewczęta
c) chłopcy

  1. Głośne wystrzały w noc sylwestrową związane są:

a) z aktualną, nowoczesną formą zabawy
b) z wierzeniami, że trzeba huku aby uporządkować stare z nowym i ponownie zacząć rok w sposób uporządkowany
c) z ważnym wydarzeniem w rodzinie

 

ŻYCZYMY POWODZENIA

 -WASZA BIBLIOTEKA-

 

           

Święto w bibliotece,

czyli o uroczystym spotkaniu z nowymi czytelnikami

 

LISTOPAD 2020

     Tradycją  spotkań z najmłodszymi uczniami są coroczne wydarzenia pod hasłem  „Pasowanie na czytelnika”. Piątego listopada bieżącego roku ta niezwykła uroczystość zgromadziła uczniów klas pierwszych wraz  z wychowawcami. Nasi goście w  „zaczarowanych maseczkach” stworzyli dodatkową, niesamowitą atmosferę spotkania, które z pewnością zapamiętamy na długo…
W ramach uroczystości Biblioteczna, Maskowa Wróżka wprowadziła dzieci w świat książek: uczniowie poznali historię ich powstania  i zasady korzystania z naszych zbiorów. Nauce towarzyszyła jak zwykle zabawa; uczestnicy wzięli udział w konkursie wiedzy o książce, a jego laureaci otrzymali ciekawe nagrody. Uwieńczeniem spotkania stało się uroczyste przyjęcie w poczet czytelników.  Na zakończenie uroczystości, pierwszoklasiści otrzymali drobne upominki w postaci teczek ochronnych na książki. Dziękujemy Radzie Szkolnej Rodziców za przekazanie funduszy na ich zakup.

               Naszym  czytelnikom życzymy wspaniałych przygód   w świecie książek!

-WASZA BIBLIOTEKA-

 

 

 

„Żywa okładka” lektury „Dzieci z Bullerbyn”

 

PAŹDZIERNIK 2020

W czwartek 8 października odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy z uczniami klasy 3a i 3b w ramach nowej akcji naszej biblioteki  „żywe okładki”. Podczas zajęć uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą za zakresu treści lektury „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Wszystkie zadania były interaktywne;  testy, „zagadkowe pudełka, labirynty. Każda poprawna odpowiedź nagradzana była drobnym upominkiem. Podsumowaniem naszego spotkania jest pamiątkowe zdjęcie, do którego uczniowie przygotowali się wcześniej wspólnie z wychowawcami. Swoim przebraniem  trzecioklasiści starali się upodobnić do bohaterów z okładki książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. A oto nasze wspaniałe zdjęcia.

 

Kreatywne zajęcia w naszej bibliotece

 

STYCZEŃ 2020

 Nasza szkolna biblioteka  zorganizowała konkursy ze znajomości lektur w klasach drugich i trzecich. Wszyscy uczniowie mieli okazję, aby  pochwalić się swoją doskonałą pamięcią oraz  spostrzegawczością nt. przeczytanych lektur. Klasy drugie znały wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące pingwinów Adeli, głównych bohaterów książki Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. „Zaczarowana zagroda”. Uczniowie klas trzecich doskonale odpowiedzieli na trudne pytania dotyczące  codziennego życia Eskimosów w dalekiej Grenlandii. Żadne z pytań nt. lektury „Anaruk chłopiec z Grenlandii” Czesława Centkiewicza nie pozostało bez odpowiedzi. Brawo uczniowie 🙂

W nagrodę za wspaniałą znajomość książek i aktywność czytelniczą zaprosiliśmy wszystkich uczniów klas 1-3 do biblioteki szkolnej na zajęcia kreatywności.  Każdy z uczestników zajęć mógł wykonać zakładkę do książki o tematyce związanej z omawianymi ostatnio lekturami.

Oto nasi uczniowie i wspaniałe efekty ich pomysłowych prac .

 

 

  http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1037.jpg        http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1036.jpg

 

http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1033.jpg                  http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1035.jpg

 

http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1032.jpg                  http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1023.jpg

 

http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1021.jpg                  http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1034.jpg

 

 

Uroczyste spotkanie z młodymi czytelnikami

w bibliotece

LISTOPAD 2019

     26 listopada 2019 roku w naszej szkole miała miejsce niezwykła uroczystość: pasowanie na czytelnika zgromadziło wszystkich uczniów klas pierwszych wraz z wychowawcami.
W ramach spotkania Biblioteczna Wróżka wprowadziła dzieci w świat książek: uczniowie poznali historię książki i zasady korzystania z naszych zbiorów. Nauce towarzyszyła jak zwykle zabawa; uczestnicy wzięli udział w konkursie wiedzy o książce, a jego laureaci otrzymali ciekawe nagrody. Uwieńczeniem spotkania stało się uroczyste przyjęcie w poczet czytelników – na pamiątkę wszyscy pierwszoklasiści otrzymali drobne upominki w postaci teczek ochronnych na książki.

               Naszym  czytelnikom życzymy wspaniałych przygód   w świecie książek!

          -WASZA BIBLIOTEKA-

    

 

 

Wyniki konkursu

„Katarzynki i andrzejki w bibliotece”

 

LISTOPAD 2019

 

Konkurs wiedzy

KLASY 1-3

I  MIEJSCE  – ANTONI CENIN KLASA 3B

II  MIEJSCE – NATAN FRYDEL KLASA 1A   I    ALICJA SZKUP KLASA 2A

III  MIEJSCE – HANNA STAWOWCZYK KLASA 3B    I    WIKTOR KUBIAK KLASA 3B

WYRÓŻNIENIE: MARCELINA WITEK KLASA 3B

 

Klasy 4-8

I MIEJSCE – nie przyznano

II  MIEJSCE –  ANITA MIZERA KLASA 6C

III  MIEJSCE – JULIA SALA KLASA 6C

WYRÓŻNIENIE: ANNA KUBOSZEK KLASA 6A

 

Konkurs plastyczny – przygotowanie wróżby

I MIEJSCE – EMILIA ZYZAŃSKA KLASA 5B

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów.

Nagrody zostały wręczone na apelu 6 grudnia

oczywiście w towarzystwie Świętego Mikołaja.

 

 

 

Pierwszoklasiści już czytelnikami

GRUDZIEŃ 2018

4 grudnia uczniowie klasy 1a i 1b zostali uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Z tej to właśnie okazji,  koleżanki z Koła Miłośników biblioteki przygotowały dla pierwszoklasistów ciekawe przedstawienie. Dzieci dowiedziały się jak korzystać  szkolnej biblioteki i jej bogatych zbiorów. Po tym spotkaniu każdy uczeń pierwszej klasy już zna nasz szkolny regulamin biblioteki i potrafi nawet samodzielnie wybrać sobie wymarzoną książkę. Aby to spotkanie miło wspominać dzieci otrzymały pamiątkową zakładkę do książek

 

   

   

 

„Harmonia natury” – wystawa fotografii 

 

GRUDZIEŃ 2018

W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę fotografii „Harmonia Natury” ucznia klasy szóstej Patryka Grabskiego. Zdjęcia te, były już prezentowane w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej.  W swoich fotografiach Patryk przedstawia piękno natury, które udaje mu się uchwycić podczas rodzinnych wycieczek lub zajęć fotograficznych, na które uczęszcza do „Promyka”. Najwięcej zachwytu wśród dzieci wzbudzają zdjęcia zwierząt: małego lwiątka czy też  pięknego łabędzia. Zapraszamy do obejrzenia tej ciekawej wystawy do naszej biblioteki szkolnej.

Patryk  reprezentuje również naszą szkołę w Ogólnopolskim Konkursie „Wczujmy się w klimat” w kategorii  fotografia. Bardzo  prosimy o oddanie na jego zdjęcie „Like”.
Wystarczy wejść na Facebook i wpisać „Wczujmy się  w klimat” i klikając na prace finałowe wybrać foto „Burza w górach” (złamane drzewo).

 

 „Zajęcia regionalne w naszej szkole”  

 

LISTOPAD 2018

Chcąc poszerzyć wiadomości naszych uczniów o regionie,  w którym mieszkamy, kolejny już raz  zaprosiliśmy do  szkoły bibliotekarzy działu Informacyjno – Bibliograficznego i Zbiorów Regionalnych Książnicy Beskidzkiej. Bibliotekarze w bardzo interesujący  sposób przeprowadzili zajęcia 20 i 21 listopada 2018 roku podczas, których zaprezentowali wiele  ciekawych eksponatów. Tematyka lekcji była różnorodna:

„Z sensacyjnej przeszłości Bielska – Białej”

„Reklama wczoraj i dziś”

„Lekcja pełna strachu, czyli co straszyło naszych przodków”

„Gwara śląska …, czyli dobrze jest pogodać”

„Listy w butelce – opowieść o Irenie Sendlerowej”

„Każda chata ma swojego skrzata”

„W babcinej izbie – czyli o tym, jak dawniej w domu bywało”

Współpraca naszej szkoły z Książnicą Beskidzka trwa już kolejny rok, z czego bardzo się cieszymy . Wszystkie lekcje, w których braliśmy udział dostarczyły nam ciekawych informacji o naszym regionie. Za ogromny profesjonalizm oraz życzliwość prowadzących serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

          

          

           

 

 

 

Twórczość Pawła Beręsewicza – podsumowanie konkursu czytelniczego

 

PAŹDZIERNIK 2018

W nawiązaniu do spotkania z pisarzem, Pawłem Beręsowiczem, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs związany z jego twórczością. Bibliotekarze skierowali swą propozycję do wszystkich czytelników naszej szkoły. Uczestnicy przystąpili do projektu w dwóch grupach wiekowych:  z klas 1-3 i 4-7. Zadaniem młodszych czytelników  stało się zaprojektowanie okładki do wybranej książki pisarza, natomiast starsi zachęcali do lektury poprzez jej reklamę, np. w postaci komiksu lub w formie recenzji.

Uczniowie wykazali się  inwencją twórczą  i dobrą znajomością treści wybranych książek; jury konkursowe doceniło ogromne zaangażowanie w stworzenie wielu niepowtarzalnych prac.

Oto lista laureatów:

Klasy  1- 3:

I MIEJSCE: Franciszek Bokun, (2a)
II MIEJSCE: Błażej Kolonko, (2a)
III MIEJSCE: Hanna Stawowczyk, (2b)

Wyróżnienia:

Krzysztof Stawowczyk (2b), Lena Grzeszczuk (2b), Łucja Żmij (3a), Piotr Pukacz (3a), Wiktoria Chwastek (3a)

Klasy 4 – 7:

I MIEJSCE: Filip Hoczek (5b)
II MIEJSCE: Emilia Stawowczyk (4a)
III MIEJSCE: Wiktoria Ryczek (5b)

Wyróżnienia:

Kamila Perzyna (5b), Lena Usarek (5b), Wiktor Rączka (5c)

 

Bibliotekarze składają podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację naszego konkursu; przede wszystkim czytelnikom ,  nauczycielom i  wychowawcom.

Gratulujemy zwycięzcom i zawsze zapraszamy do świata książek!

 

Wielkanoc

 

MARZEC 2018

Czym różni się pisanka od kraszanki?
Co to jest święconka?
Kiedy obchodzimy „święto lejka”?
Na jakim oceanie znajdziemy Wyspę Wielkanocną?
Na te, oraz inne ciekawe pytania odpowiedzieli nam uczestnicy konkursu „Znam tradycje Świąt Wielkanocnych”. Do swoich poprawnych odpowiedzi dołączyli prace plastyczną  – pięknie ozdobione jajko wielkanocne.

W kategorii klas 1-3 zostali nagrodzeni:

Kinga Wiewióra z klasy 3b       Filip Puzoń z klasy 1a          Lena Tyc z klasy 1a

  

Z klas 4-6 nagrodziliśmy:

Wiktorię Urbańczyk  klasa 4d     Annę Pawlik klasa 4d        Kingę Biernat klasa 5b



Julię Lupa klasa 5b

Nagrody zostały zakupione przez bibliotekarzy ze środków Rady Rodziców.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom wiedzy oraz talentu plastycznego.


Przyjęcie uczniów klas pierwszych

w poczet czytelników

 

LISTOPAD 2017

29 listopada 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość Pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika. Na tę okoliczność uczniowie z Koła Miłośników Biblioteki przygotowali przedstawienie dla swoich młodszych kolegów  pt. „Smutna królewna”. Po zakończeniu widowiska bibliotekarz podjął dialog   z zaproszonymi uczniami  na temat zalet płynących z czytania książek. Po oficjalnym przyrzeczeniu pasowania, nasi najmłodsi czytelnicy otrzymali upominek – zakładkę do książki, która została wykonana wg projektu ucznia klasy drugiej (laureata konkursu plastycznego na „Najładniejszą zakładkę”).  Dzieci z radością przystąpiły do wypożyczania książek; należy w tym miejscu podkreślić, że znaczną ich część stanowią nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Do rodziców pierwszoklasistów bibliotekarze przesłali list, w treści którego podkreślono przede wszystkim znaczenie książki i czytania dla rozwoju młodego człowieka. Wskazano na szerokie możliwości współpracy bibliotekarzy z rodzicami celem wspierania kompetencji czytelniczych dzieci. Zachęcano do częstych odwiedzin na stronie internetowej szkoły w zakładce „Biblioteka”.

    

    

                       

    

  

 „Zajęcia regionalne – biblioterapia”  

 

LISTOPAD 2017

8 i 9 listopada 2017 roku gościliśmy w naszej szkole bibliotekarzy z Książnicy Beskidzkiej, którzy przeprowadzili bardzo ciekawe zajęcia regionalne. To już nasze kolejne spotkanie z bibliotekarzami z Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Zbiorów Regionalnych, które dotyczyło promocji regionu i rozwoju czytelnictwa wśród naszych uczniów.

Tym razem dowiedzieliśmy się

„Co kryje się pod nazwami? Wokół nazw  miejscowości i szczytów górskich Beskidów”,

poznaliśmy

„Tradycje rodzinne górali beskidzkich”,

została nam przybliżona postać księdza Jana Twardowskiego

„Ksiądz Jan od Biedronki – dzieciom”,

przypomnieliśmy sobie bielskich bohaterów bajek

„Witaj przygodo! Bolek, Lolek i Reksio”.

Wszystkie lekcje biblioteczne, w których uczestniczyliśmy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów jak również nauczycieli. Wzbogaciły i poszerzyły wiedzę dzieci na temat historii i kultury rodzimej. Czytelnicy poznali też odpowiedzi na rozmaite pytania związane z naszymi emocjami, które towarzyszyły również naszym przodkom.

Serdecznie dziękujemy  i mamy nadzieję na kolejne spotkania, miłą zabawę i edukację regionalną.

 

     

    

    

 

 „Niezwykłe spotkanie z pisarką,

   czyli książka – ważna sprawa!”  

 

PAŹDZIERNIK 2017

26 października 2017 roku biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1   im. Władysława Jagiełły przy współpracy z Radą Rodziców zorganizowała spotkanie dla uczniów klas I-VI z autorką książek dla dzieci   i młodzieży,  Panią Agnieszką Frączek.
Uroczystość pod hasłem „Niezwykłe spotkanie” była kontynuacją projektu, cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi, które  realizowane są w naszej szkole  od kilku lat.
Wydarzenie zostało poprzedzone lekturą książek autorki podczas lekcji   i w bibliotece oraz konkursem plastycznym na ilustrację do wybranego utworu.
Nasz gość określił rozmowy z uczniami jako  wesołe lekcje języka polskiego. Autorka tłumaczyła, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy i przysłowia, wskazywała różnice między nimi. Wspólnie z dziećmi poszukiwała wyrazów wieloznacznych; tropiła byki, czyli te najczęściej (i te trochę rzadziej) popełniane błędy językowe. Pisarka zachęcała do większej dbałości o polszczyznę, uwrażliwiała na nią, przekonywała,  że choć język polski znamy najlepiej ze wszystkich języków świata,  to wiedzę o nim  wciąż warto pogłębiać.
Pani Agnieszka Frączek jest autorką ciekawych książek dla dzieci: „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą”, „Gdy przy słowie jest przysłowie”, „Byk jak byk” i wielu, wielu innych.
Nasi uczniowie mogą poznawać jej twórczość dzięki zakupionym nowościom czytelniczym (przypomnijmy, że biblioteka szkoły wzbogaciła księgozbiór otrzymując finansowe wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej i organu prowadzącego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa   na lata 2016-2020).
Po spotkaniu uczniowie  mogli zakupić książki napisane przez naszego gościa i otrzymać autograf.
Wydarzenie to było doskonałym sposobem na zainteresowanie dzieci czytelnictwem i literaturą przeznaczoną dla młodych czytelników.

   

  

 

Pobijamy rekord w czytaniu książek

CZERWIEC 2017

1 czerwca 2017 roku o godz. 10.00 uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w ogólnopolskim czytaniu książek. Próbowaliśmy wspólnie   z  uczniami  z całej Polski pobić rekord w czytaniu książek, w tym samym  momencie. W tym celu zebraliśmy się w sali gimnastycznej a dzieci klas 1-3 w swoich salach lekcyjnych i  i czytaliśmy, kto co chce. Jesteśmy bardzo dumni z naszych wychowanków, że wspaniale potrafili się wyciszyć i „zatopić” w lekturze, w tym dniu pełnym wrażeń i niespodzianek. 1 czerwca obchodzimy przecież Międzynarodowy Dzień Dziecka a w naszej szkole już od wielu lat to Dzień Sporu. Mamy również nadzieję, że dzień ten będzie się kojarzył z chwilą relaksu z dobrą książką.

 

„Biblioterapia – zajęcia biblioteczne”

 

KWIECIEŃ 2017

6 i 7 kwietnia 2017 roku gościli w naszej szkole bibliotekarze Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. We wszystkich klasach zostały przeprowadzone bardzo ciekawe zajęcia z zakresu edukacji regionalnej:

„W babcinej izbie – czyli o tym, jak dawniej w domu bywało”

„Smocze osobliwości w mitach, legendach i wyobrażeniach”

„Lekcja pełna strachu, czyli co straszyło naszych przodków”?

Bielsko – Biała. „Mały Wiedeń” Karola Korna.

 

 

 

„Tydzień życzliwości i pozdrowień”

 

LUTY 2017

20 lutego 2017 roku rozpoczęliśmy nowy projekt „Tydzień życzliwości i pozdrowień”.   Mamy nadzieję, że inicjatywa ta przyczyni do uświadomienia wszystkim uczniom jak ważna jest uprzejmość, serdeczność i życzliwość w relacjach koleżeńskich.

Zadania na poszczególne dni tygodnia:

poniedziałek – przeprowadziliśmy w każdej klasie plebiscyt na najżyczliwszą osobę

ZWYCIĘZCY PLEBISCYTU   „NAJŻYCZLIWSZY UCZEŃ W KLASIE”

 

1A – KINGA DZIEDZIC

2A – MAJA WANDZEL

2B – BORYS KUCHARSKI

2C – NATALIA KAMIŃSKA

3A – MICHAŁ HOLA

3B – LIDIA ŻMIJ

3C – FILIP PTAK

3D – KACPER CENGIEL

4A – ZUZANNA BOKUN

4B – WIKTORIA JANEK

5A – WERONIKA PEZDA

5B – ANNA GORYL                    

6A – ALICJA JASIK

6B – EMILIA DOBIJA   

         

wtorek – napisaliśmy receptę na życzliwość, czyli zalecenia dotyczące kulturalnego zachowania się w szkole, w stosunku do nauczycieli, pracowników szkoły, kolegów …

  • Jak stosować ten lek? – Stosować systematycznie, nie pomijać wyznaczonych dawek.
  • Czy są działania niepożądane? – Nie, nie stwierdzono.
  • A można go przedawkować? – Oczywiście, nawet jest wskazane.

środa – czwartek– wykonaliśmy emblematy życzliwości:  serduszka, buźki, słoneczka … i dumnie je nosiliśmy

           

 

„Wesołych Świąt”

GRUDZIEŃ 2016

Nasi uczniowie wykonali piękne kartki świąteczne, które pocztą internetową przesłali swojej rodzinie. Podziwialiśmy ich pomysłowość i umiejętności komputerowe. Zakończono konkurs na projekt kartki świątecznej, oto jego laureaci.

 Michał Damek uczeń  klasy 4a

 Patryk Grabski uczeń  klasy 4b

 Adrian Pezda uczeń  klasy 5a

 Natalia Szymlak uczennica  klasy 5b

Krystian Basiura uczeń  klasy 6a

Klaudia Wróbel uczennica  klasy 6b

Pełnych radości i spokoju

Świąt Bożego Narodzenia

oraz wiele pomyślności i sukcesów

w nadchodzącym Nowym Roku

życzy

– WASZA BIBLIOTEKA –

 

„Ozdoby choinkowe”

 

GRUDZIEŃ 2016

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i nadszedł już ten miły czas ubierania choinki. W tym roku nasi uczniowie będą mieli okazję przystroić swoje drzewko własnoręcznie wykonanymi ozdobami. 19 grudnia 2016 roku uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilkowicach. Zajęcia prowadzone były przez panią Marię Grzegorzek, znaną  bibułkarkę i gawędziarkę oraz pana Jana Gąsiorka, choreografa i folklorystę. Uczniowie z ochotą przystąpili do tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych z wykorzystaniem głównie bibuły i opłatków. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem i ogromną cierpliwością. Efekty ich pracy były niezwykłe: „opłatkowe światy”, kolorowe gwiazdy z papieru, anioły z bibuły oraz pająki.

img_2643

img_2634

img_2632

img_2636

  img_2648

img_2649

img_2652

img_2644

img_2653

img_2650

Dziękujemy za zaproszenie

i pomoc w wykonaniu

  tych pięknych ozdób choinkowych

uczniowie SP Wilkowice

 

   „Gawędy    bożonarodzeniowe”

GRUDZIEŃ 2016

12 grudnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły wraz z bibliotekarzem udali się  do Gminnej Biblioteki Publicznej Wilkowicach; w ramach współpracy naszych bibliotek. Otrzymaliśmy zaproszenie do wysłuchania  niesamowitych gawęd związanych z tematyką bożonarodzeniową. Spotkanie prowadził choreograf i folklorysta – Jan Gąsiorek, znany popularyzator kultury żywieckiej. Pan Jan to niejako nasz współczesny Kolberg, dzięki któremu nie zapomina się o naszej przeszłości. Dzieci wprowadzone były w odległą podróż, która splatała się ze współczesnością, prowadzący  przybliżył nam zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia z terenu Żywiecczyzny. Pan Jan zaprezentował także własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Zgodnie stwierdziliśmy, że ich wykonanie z  pewnością wymagało ogromu cierpliwości i uzdolnień, jednak efekt był niesamowity!

b2

b1

Wiedza, którą zdobyli uczniowie naszej szkoły z pewnością przyczyni się do ich rozwoju i uświadomienia przynależności kulturowej.
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki, Panie Agacie Prochownik  za zaproszenie i umożliwienie uczestnictwa w tak bardzo ciekawym projekcie.

b3 b4

„Mili goście”

GRUDZIEŃ 2016

bez-tytulu

Miło jest przyjmować gości w bibliotece, a szczególnie tych najmłodszych. W piątek 2 grudnia 2016 roku odwiedzili nas właśnie  pierwszoklasiści.

img_2628

Z tej to okazji uczniowie klasy czwartej przygotowali wspaniałe przestawienie o „groźnych” piratach z Książkolandii,  które bardzo się nam wszystkim podobało.

img_2621

Uczniowie klasy pierwszej bardzo aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu, wspaniale odgadywali zagadki dotyczące bohaterów bajek i baśni. Podczas spotkania dzieci poznały zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej, dowiedziały się, jak dbać o wypożyczone książki i dlaczego czytanie jest takie ważne w życiu każdego człowieka. Dzieci samodzielnie wypożyczyły  wybraną prze siebie książkę, otrzymały również pamiątkową zakładkę do książki oraz list do rodziców nt. korzyści płynących z czytania książek razem ze swoimi dziećmi.

 

„Zakładka na medal”

 

LISTOPAD 2016

Po bardzo długich obradach wybraliśmy  najciekawszą zakładkę do książki. Oj, było z czego wybierać. Wykonaliście bardzo pomysłowe, staranne i różnorodne zakładki. Na wielu z nich napisaliście, jak należy szanować książki, aby mogły wam długo służyć.
Zgodnie z obietnicą zakładka, która zdobyła 1 miejsce będzie wydrukowana i przekazana w prezencie uczniom klasy pierwszej podczas ich uroczystego pasowania na czytelnika.

2I miejsce – zakładka w kształcie żabki, wykonała Zofia Węgrzyn z klasy 3c

II miejsce – zakładka z wieżą zegarową big ben, wykonała Natalia Kowalska z klasy 4b

III miejsce – zakładka w kształcie kotka, wykonał Jakub Mańdok z klasy 4a

3 Wyróżnienia:

czarny pingwinek – wykonał Stanisław Lipiec, klasa 3b

niebieski zajączek – wykonała Lidia Żmij, klasa 3b

„słodka” zakładka – wykonała Karolina Ujmiak, klasa 5a

Wszystkie przekazane zakładki tak bardzo nam się podobały, że stworzyliśmy z nich mini galerię               w naszej szkolnej bibliotece

4

Zapraszamy  do jej obejrzenia

„Z książką mi do twarzy”

 

LISTOPAD 2016

Zakończyliśmy nasz konkurs fotograficzny „Z książka mi do twarzy”. Oto nasi laureaci i ich nagrodzone prace.

I miejsce                  Szymon Laszczak kl. 4a

II miejsce                 Igor Kubica kl. 4a

III miejsce               Patryk Grabski kl. 4b

Wyróżnienie – Wiktoria Janek kl. 4b

Wyróżnienie – Natalia Kowalska kl. 4b

Wyróżnienie – Dagmara Chrobak kl. 4b

1

Serdecznie gratulujemy im pomysłowości, trzeba przyznać bardzo ciekawe i różnorodne zdjęcia.

Zapraszamy  do jej obejrzenia

 

„Dzień postaci z bajek”

  LISTOPAD 2016

W piątek 4 listopada klasy 1-3 odwiedzili bajkowi goście: wróżki, czarodzieje, księżniczki … Przeczytali wybraną przez siebie bajkę lub baśń oraz zorganizowali ciekawe konkursy dla swoich młodszych kolegów.

cam00262  cam00276

cam00278  cam00274

cam00266   cam00259

 

Zajęcia z biblioterapii

 

 PAŹDZIERNIK 2016

24 października 2016 roku odbyły się zajęcia z biblioterapii przeprowadzone  przez panią Magdalenę Georg, bibliotekarza  Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Bielsku-Białej. W klasie czwartej tematem zajęć była skuteczna komunikacja „Słucham i rozumiem”. Uczniowie klasy szóstej zajęli się problem odrzucenia na podstawie książki A. Onichimowskiej „Moja najwyższa góra świata”

cam00250       

Bezpieczeństwo na drodze

 

MARZEC 2015

     W dniu 30.03.2015r. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu pod hasłem „Bezpieczeństwo na drodze”, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną. Przedsięwzięcie niezwykle ważne i aktualne, zostało przeznaczone dla wszystkich czytelników z klas 1-6.
Na uroczystość zaproszono m.in. przedstawiciela Komendy Miejskiej w Bielsku –Białej,   mł. asp. Bartłomieja Kapias. Policjant wygłosił prelekcję na temat podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się na drogach; zadawał także ciekawe pytania, wzbudzając dodatkowe zainteresowanie dzieci. Zwrócił również uwagę na ogromne znaczenie elementów odblaskowych, które wzmacniają bezpieczeństwo na drodze.
Projekt obejmował trzy kategorie: plastyczna, literacką oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Nasi czytelnicy byli niezwykle zaangażowani: tworzyli własne kompozycje plastyczne, stosując ciekawe techniki wykonawcze; przedstawiali wszystko to, co wiązało się z bezpieczeństwem uczestnika ruchu.
Uczniowie tworzyli również krótkie formy literackie, nawiązując do zasad drogowych.
Dzieci uczestniczące w kategorii wiedzy utrwalały wiadomości; począwszy od marca brały udział w trzech etapach (w każdym z nich pojawiały się kolejne pytania umieszczanie na stronie internetowej oraz gazetce biblioteki).

Oto lista laureatów:

1. KATEGORIA PLASTYCZNA, klasy 2-3:

IMIĘ I NAZWISKO KLASA LOKATA
Jakub Pach 3b I MIEJSCE
Zofia Węgrzyn 1c I MIEJSCE
Patryk Grabski 2b II MIEJSCE
Jakub Nikiel 1c II MIEJSCE
Filip Ptak 1c III MIEJSCE
Przemysław Górny 1c III MIEJSCE

DSC_0233      DSC_0234

I miejsce – Jakub Pach                                              I miejsce – Zofia Węgrzyn

DSC_0236      DSC_0235

II miejsce – Patryk Grabski                                      II miejsce – Jakub Nikiel

DSC_0230      DSC_0229

III miejsce – Filip Ptak                                             III miejsce – Przemysław Górny

KATEGORIA PLASTYCZNA, klasy 4:6

I MIEJSCE przyznano Szymonowi Nikiel z klasy 4a.

DSC_0232

2. KATEGORIA LITERACKA:

I MIEJSCA zajęli:

Amelia Klichko z klasy 5a oraz Dominik Dziubek z klasy 6a.

 

W lewo w prawo i znów w lewo

Patrzę wzrokiem przechodzę szybkim krokiem

Przestrzegajcie zasad drogi

O twe Zycie przecież chodzi

Tak uczyli mnie rodzice

Nadal ich nauki ćwiczę

Bo ulica nie boisko

Trzymaj się chodnika blisko

Auto większe od człowieka

Więc na drzewo nie ucieka

Nie wyładuj na nim złości

Bo cię będą boleć kości

Amelia Klichko

 

Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważną zaletą,

przestrzegaj przepisów drogowych, bo zostaniesz kaleką!

Ostrożnie jeździj  po drodze i przestrzegaj się tej przestrodze!

Droga jest bardzo niebezpiecznym i ruchliwym miejscem,

więc pilnuj i przestrzegaj na niej porządku!

Rowerzystą może zostać każdy z nas,

Bo przyszedł na to najwyższy czas!

Uważaj szczególnie, gdy auta jadą bardzo szybko i patrz,

czy nic nie jedzie naprzeciwko.

Kierowcą kiedyś każdy z nas zostanie,

kiedy na wysokości tego zadania stanie.

Lewo, prawo oraz lewo, patrz w te strony drogi kolego!

Do wypadku może dojść lada chwila,

gdy ktoś się nie zatrzyma!

Pamiętaj, więc drogi kolego,

by najpierw spojrzeć w lewo!

Każdy powinien jechać bratecznie,

aby na drodze było bezpiecznie!

Droga ma strony dwie,

czy ktoś zatrzyma się?

Aby zdać kartę rowerową,

musisz bezpiecznie jechać drogą!

Pamiętaj te przestrogi,

życzę ci miłej drogi!

Dominik Dziubek

 

3. KATEGORIA KONKURS WIEDZY, KLASY 2-3:

IMIĘ I NAZWISKO KLASA LOKATA
Urszula Czech 3a I MIEJSCE
Patryk Grabski 2b II MIEJSCE
Karolina Zakrzewska 3a III MIEJSCE

KATEGORIA WIEDZY, KLASY 4-6:

IMIĘ I NAZWISKO KLASA LOKATA
Szymon Nikiel 4a I MIEJSCE
Dominik Dziubek 6a II MIEJSCE
Emilia Dobija 4b III MIEJSCE
Zofia Dusińska 5a III MIEJSCE

Ponadto przyznano liczne wyróżnienia. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Na uwagę zasługuje fakt, iż wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali elementy odblaskowe.

Bibliotekarze składają serdeczne podziękowania sponsorom konkursu, dzięki którym nasi uczniowie otrzymali nagrody i podarunki. Są nimi:

RADA RODZICÓW naszej szkoły
KOMENDA POLICJI w Bielsku-Białej,
FIRMA STAWOWY sp z o.o.- autoryzowany dealer HYUNDAI,
FIRMA FIAT AUTO POLAND S.A. w Bielsku-Białej.

 

 

Uczniowie klas pierwszych są już

czytelnikami szkolnej biblioteki

 

GRUDZIEŃ 2014

         W dniach 3 I 4 grudnia 2014 roku w naszej bibliotece odbyło się niecodzienne spotkanie!
„Pasowanie na czytelnika” – oto powód, dla którego gościliśmy w sposób szczególny wszystkich uczniów klas pierwszych wraz z wychowawcami. W bibliotece szkolnej co roku nauczyciele bibliotekarze przy współudziale czytelników należących do Koła Miłośników Biblioteki przygotowują tę uroczystość. W ramach spotkania członkowie Koła zaprezentowali przedstawienie wprowadzające małych czytelników w świat książek. W tym roku widowisko nosiło tytuł „Smutna królewna”. Ten intrygujący nieco tytuł nasuwał niezwykle ważne przesłanie: smutnym jest człowiek, który nie poznał świata książek- świata wiedzy, przygód, fantazji  i rozwoju. Jednak podobnie jak w bajce; radość królewnie przyniosła książka,   i na to nigdy nie jest za późno!

           DSC_0020 [800x600]                DSC_0024 [800x600]

        Po zakończeniu przedstawienia nasi najmłodsi przyjaciele uczestniczyli w pogadance na temat zasad panujących w bibliotece szkoły: mówiono o „prośbach książki”, o regulaminie biblioteki, a także o sposobie wypożyczania książek w systemie komputerowym. Każdy pierwszoklasista wypożyczył książkę, w której znalazła się pamiątkowa zakładka.

           DSC_0029 [800x600]               DSC_0028 [800x600]

                                        Klasa 1D                                                 Klasa 1C

           DSC_0022 [800x600]               DSC_0019 [800x600]

                                        Klasa 1A

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek!

Życzymy miłego czytania  

                                                    -Wasza Biblioteka-

 

Pasowanie na czytelnika

GRUDZIEŃ 2013

          W grudniu 2013 roku uczniowie klas pierwszych dołączyli do szczęśliwego grona czytelników  naszej  biblioteki szkolnej.  Po obejrzeniu ciekawego przedstawienia pt. „Piraci z Książkolandii” zaprezentowanego przez kolegów  i koleżanki z klasy szóstej, złożyli uroczyste przyrzeczenie. Dzieci obiecały, że będą często odwiedzać szkolną bibliotekę i szanować książki.   Na pamiątkę tego miłego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali pamiątkową zakładkę   oraz samodzielnie wypożyczyli pierwszą swoją książkę. Do rodziców uczniów, nauczyciele bibliotekarze skierowali list, w którym zachęcali ich do codziennego czytania książek  ze swoimi dziećmi.

 Obraz 004 [800x600]

Dobry kapitan statku obserwuje uczniów klasy 1

 

 

Pracowity pirat szoruje pokład statku płynącego do Książkolandii Obraz 003 [800x600]

   Obraz 017 [800x600]    Panna Wodna zapoznaje nowych czytelników     z regulaminem biblioteki  

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dziękujemy uczniom klasy 6b za wesołe przedstawienie

Obraz 014 [800x600]

Obraz 013 [800x600]Witamy miłych czytelników z klasy 1a

 Witamy miłych czytelników  z klasy 1b

Obraz 020 [800x600]

 

Projekt „Bezpieczny pies – bezpieczne

dziecko”

 

PAŹDZIERNIK 2013

             W ramach cyklu „Ciekawe spotkania” odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. „Bezpieczny pies – bezpieczne dziecko”. Naszym gościem był przedstawiciel Polskiego Centrum Dogoterapii ze swoim czworonożnym przyjacielem psem Largo. Podczas zajęć uczniowie poszerzyli wiadomości na temat właściwej opieki nad zwierzętami, nauczyli się rozpoznawać zachowanie psa: strach, agresja czy chęć zabawy. Dzieci dowiedziały się jaką ważną rolę odgrywa pies w społeczeństwie: ratownik, policjant, strażak, terapeuta i oczywiście przyjaciel. Po ukończeniu zajęć każdy uczeń otrzymał okolicznościowy dyplom, kodeks postępowania z psem oraz zakładkę do książki.

    2013-11-04 11.25.47 [800x600]

2013-11-04 11.26.13 [800x600]

2013-11-04 11.27.21 [800x600]

 

Kolędowanie z Panem Jacentym Ignatowiczem muzykiem i znawcą góralskiej muzyki, uczestnikiem programu „Mam talent”

    

GRUDZIEŃ 2012

   W grudniu 2012 roku przybył do naszej szkoły uczestnik telewizyjnego programu „Mam talent” Pan Jacenty Ignatowicz. Trzydzieści lat temu został góralem z wyboru i zamieszkał w Żywcu. Potrafi zagrać łącznie  na 18 nietypowych instrumentach, między innymi rogu pasterskim, fujarce, trombicie, dudach z koziej skóry, multankach, gęślikach, a także zwykłym liściu  i pile śpiewającej.
Podczas spotkania usłyszeliśmy góralskie: gawędy, śpiew oraz oczywiście muzykę. Zaprezentowane zostały również instrumenty góralskie. Nasze  spotkani z wyjątkowym gościem zakończyło wspólne kolędowanie.

   1 009 [800x600]

1 023 [800x600]

1 028 [800x600]

Po spotkaniu uczniowie otrzymali autograf naszego niezwykłego Gościa

Spotkanie uczniów naszej szkoły

z pisarką dla dzieci Panią Renatą Piątkowską

MARZEC 2012

15 marca 2012 roku w Szkole Podstawowej w Wilkowicach odbyło się  niecodzienne spotkanie z pisarką dla dzieci    z Bielska – Białej  Panią Renatą Piątkowską.     W uroczystości wzięło udział 89 czytelników z klas 1-6.
Podczas spotkania nastąpiło rozwiązanie konkursów dotyczących twórczości naszego Gościa oraz wręczenie nagród.       A upominki dla dzieci były wyjątkowe, książki autorstwa Pani Renaty Piątkowskiej wraz z dedykacją.

        Autorka podczas spotkania z uczniami opowiadała o ciekawej pracy pisarza oraz przeczytała wybrane fragmenty swoich książek.  Chętnie też odpowiadała na pytania czytelników.

 

Każdy uczeń mógł otrzymać również autograf naszego Gościa.

Spotkanie zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy odbyło się w bardzo serdecznej atmosferze i na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów.  Z pewnością też zachęci ich do odwiedzin biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć książki poznanej pisarki Pani Renaty Piątkowskiej. Zwycięzcom konkursów gratulujemy a wszystkim nauczycielom dziękujemy za pomoc   w zorganizowaniu tej miłej uroczystości.

 Pani Renata Piątkowska i nagrodzeni uczniowie

[/vc_column_text]

Back To Top