skip to Main Content
+ 48 33 827 19 90 sekretariat@spwj.edu.pl ul. Kościelna 10, 43-365 Wilkowice

Wydarzenia i uroczystości w bibliotece

[vc_column_tex

„Żywa okładka” lektury „Dzieci z Bullerbyn”

 

PAŹDZIERNIK 2020

W czwartek 8 października odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy z uczniami klasy 3a i 3b w ramach nowej akcji naszej biblioteki  „żywe okładki”. Podczas zajęć uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą za zakresu treści lektury „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Wszystkie zadania były interaktywne;  testy, „zagadkowe pudełka, labirynty. Każda poprawna odpowiedź nagradzana była drobnym upominkiem. Podsumowaniem naszego spotkania jest pamiątkowe zdjęcie, do którego uczniowie przygotowali się wcześniej wspólnie z wychowawcami. Swoim przebraniem  trzecioklasiści starali się upodobnić do bohaterów z okładki książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. A oto nasze wspaniałe zdjęcia.

 

Kreatywne zajęcia w naszej bibliotece

 

STYCZEŃ 2020

 Nasza szkolna biblioteka  zorganizowała konkursy ze znajomości lektur w klasach drugich i trzecich. Wszyscy uczniowie mieli okazję, aby  pochwalić się swoją doskonałą pamięcią oraz  spostrzegawczością nt. przeczytanych lektur. Klasy drugie znały wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące pingwinów Adeli, głównych bohaterów książki Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. „Zaczarowana zagroda”. Uczniowie klas trzecich doskonale odpowiedzieli na trudne pytania dotyczące  codziennego życia Eskimosów w dalekiej Grenlandii. Żadne z pytań nt. lektury „Anaruk chłopiec z Grenlandii” Czesława Centkiewicza nie pozostało bez odpowiedzi. Brawo uczniowie 🙂

W nagrodę za wspaniałą znajomość książek i aktywność czytelniczą zaprosiliśmy wszystkich uczniów klas 1-3 do biblioteki szkolnej na zajęcia kreatywności.  Każdy z uczestników zajęć mógł wykonać zakładkę do książki o tematyce związanej z omawianymi ostatnio lekturami.

Oto nasi uczniowie i wspaniałe efekty ich pomysłowych prac .

 

 

  http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1037.jpg        http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1036.jpg

 

http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1033.jpg                  http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1035.jpg

 

http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1032.jpg                  http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1023.jpg

 

http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1021.jpg                  http://www.spwj.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/IMG_1034.jpg

 

 

Uroczyste spotkanie z młodymi czytelnikami

w bibliotece

LISTOPAD 2019

     26 listopada 2019 roku w naszej szkole miała miejsce niezwykła uroczystość: pasowanie na czytelnika zgromadziło wszystkich uczniów klas pierwszych wraz z wychowawcami.
W ramach spotkania Biblioteczna Wróżka wprowadziła dzieci w świat książek: uczniowie poznali historię książki i zasady korzystania z naszych zbiorów. Nauce towarzyszyła jak zwykle zabawa; uczestnicy wzięli udział w konkursie wiedzy o książce, a jego laureaci otrzymali ciekawe nagrody. Uwieńczeniem spotkania stało się uroczyste przyjęcie w poczet czytelników – na pamiątkę wszyscy pierwszoklasiści otrzymali drobne upominki w postaci teczek ochronnych na książki.

               Naszym  czytelnikom życzymy wspaniałych przygód   w świecie książek!

          -WASZA BIBLIOTEKA-

    

 

 

Wyniki konkursu

„Katarzynki i andrzejki w bibliotece”

 

LISTOPAD 2019

 

Konkurs wiedzy

KLASY 1-3

I  MIEJSCE  – ANTONI CENIN KLASA 3B

II  MIEJSCE – NATAN FRYDEL KLASA 1A   I    ALICJA SZKUP KLASA 2A

III  MIEJSCE – HANNA STAWOWCZYK KLASA 3B    I    WIKTOR KUBIAK KLASA 3B

WYRÓŻNIENIE: MARCELINA WITEK KLASA 3B

 

Klasy 4-8

I MIEJSCE – nie przyznano

II  MIEJSCE –  ANITA MIZERA KLASA 6C

III  MIEJSCE – JULIA SALA KLASA 6C

WYRÓŻNIENIE: ANNA KUBOSZEK KLASA 6A

 

Konkurs plastyczny – przygotowanie wróżby

I MIEJSCE – EMILIA ZYZAŃSKA KLASA 5B

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów.

Nagrody zostały wręczone na apelu 6 grudnia

oczywiście w towarzystwie Świętego Mikołaja.

 

 

 

Pierwszoklasiści już czytelnikami

GRUDZIEŃ 2018

4 grudnia uczniowie klasy 1a i 1b zostali uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Z tej to właśnie okazji,  koleżanki z Koła Miłośników biblioteki przygotowały dla pierwszoklasistów ciekawe przedstawienie. Dzieci dowiedziały się jak korzystać  szkolnej biblioteki i jej bogatych zbiorów. Po tym spotkaniu każdy uczeń pierwszej klasy już zna nasz szkolny regulamin biblioteki i potrafi nawet samodzielnie wybrać sobie wymarzoną książkę. Aby to spotkanie miło wspominać dzieci otrzymały pamiątkową zakładkę do książek

 

   

   

 

„Harmonia natury” – wystawa fotografii 

 

GRUDZIEŃ 2018

W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę fotografii „Harmonia Natury” ucznia klasy szóstej Patryka Grabskiego. Zdjęcia te, były już prezentowane w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej.  W swoich fotografiach Patryk przedstawia piękno natury, które udaje mu się uchwycić podczas rodzinnych wycieczek lub zajęć fotograficznych, na które uczęszcza do „Promyka”. Najwięcej zachwytu wśród dzieci wzbudzają zdjęcia zwierząt: małego lwiątka czy też  pięknego łabędzia. Zapraszamy do obejrzenia tej ciekawej wystawy do naszej biblioteki szkolnej.

Patryk  reprezentuje również naszą szkołę w Ogólnopolskim Konkursie „Wczujmy się w klimat” w kategorii  fotografia. Bardzo  prosimy o oddanie na jego zdjęcie „Like”.
Wystarczy wejść na Facebook i wpisać „Wczujmy się  w klimat” i klikając na prace finałowe wybrać foto „Burza w górach” (złamane drzewo).

 

 „Zajęcia regionalne w naszej szkole”  

 

LISTOPAD 2018

Chcąc poszerzyć wiadomości naszych uczniów o regionie,  w którym mieszkamy, kolejny już raz  zaprosiliśmy do  szkoły bibliotekarzy działu Informacyjno – Bibliograficznego i Zbiorów Regionalnych Książnicy Beskidzkiej. Bibliotekarze w bardzo interesujący  sposób przeprowadzili zajęcia 20 i 21 listopada 2018 roku podczas, których zaprezentowali wiele  ciekawych eksponatów. Tematyka lekcji była różnorodna:

„Z sensacyjnej przeszłości Bielska – Białej”

„Reklama wczoraj i dziś”

„Lekcja pełna strachu, czyli co straszyło naszych przodków”

„Gwara śląska …, czyli dobrze jest pogodać”

„Listy w butelce – opowieść o Irenie Sendlerowej”

„Każda chata ma swojego skrzata”

„W babcinej izbie – czyli o tym, jak dawniej w domu bywało”

Współpraca naszej szkoły z Książnicą Beskidzka trwa już kolejny rok, z czego bardzo się cieszymy . Wszystkie lekcje, w których braliśmy udział dostarczyły nam ciekawych informacji o naszym regionie. Za ogromny profesjonalizm oraz życzliwość prowadzących serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

          

          

           

 

 

 

Twórczość Pawła Beręsewicza – podsumowanie konkursu czytelniczego

 

PAŹDZIERNIK 2018

W nawiązaniu do spotkania z pisarzem, Pawłem Beręsowiczem, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs związany z jego twórczością. Bibliotekarze skierowali swą propozycję do wszystkich czytelników naszej szkoły. Uczestnicy przystąpili do projektu w dwóch grupach wiekowych:  z klas 1-3 i 4-7. Zadaniem młodszych czytelników  stało się zaprojektowanie okładki do wybranej książki pisarza, natomiast starsi zachęcali do lektury poprzez jej reklamę, np. w postaci komiksu lub w formie recenzji.

Uczniowie wykazali się  inwencją twórczą  i dobrą znajomością treści wybranych książek; jury konkursowe doceniło ogromne zaangażowanie w stworzenie wielu niepowtarzalnych prac.

Oto lista laureatów:

Klasy  1- 3:

I MIEJSCE: Franciszek Bokun, (2a)
II MIEJSCE: Błażej Kolonko, (2a)
III MIEJSCE: Hanna Stawowczyk, (2b)

Wyróżnienia:

Krzysztof Stawowczyk (2b), Lena Grzeszczuk (2b), Łucja Żmij (3a), Piotr Pukacz (3a), Wiktoria Chwastek (3a)

Klasy 4 – 7:

I MIEJSCE: Filip Hoczek (5b)
II MIEJSCE: Emilia Stawowczyk (4a)
III MIEJSCE: Wiktoria Ryczek (5b)

Wyróżnienia:

Kamila Perzyna (5b), Lena Usarek (5b), Wiktor Rączka (5c)

 

Bibliotekarze składają podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację naszego konkursu; przede wszystkim czytelnikom ,  nauczycielom i  wychowawcom.

Gratulujemy zwycięzcom i zawsze zapraszamy do świata książek!

 

Wielkanoc

 

MARZEC 2018

Czym różni się pisanka od kraszanki?
Co to jest święconka?
Kiedy obchodzimy „święto lejka”?
Na jakim oceanie znajdziemy Wyspę Wielkanocną?
Na te, oraz inne ciekawe pytania odpowiedzieli nam uczestnicy konkursu „Znam tradycje Świąt Wielkanocnych”. Do swoich poprawnych odpowiedzi dołączyli prace plastyczną  – pięknie ozdobione jajko wielkanocne.

W kategorii klas 1-3 zostali nagrodzeni:

Kinga Wiewióra z klasy 3b       Filip Puzoń z klasy 1a          Lena Tyc z klasy 1a

  

Z klas 4-6 nagrodziliśmy:

Wiktorię Urbańczyk  klasa 4d     Annę Pawlik klasa 4d        Kingę Biernat klasa 5bJulię Lupa klasa 5b

Nagrody zostały zakupione przez bibliotekarzy ze środków Rady Rodziców.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom wiedzy oraz talentu plastycznego.


Przyjęcie uczniów klas pierwszych

w poczet czytelników

 

LISTOPAD 2017

29 listopada 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość Pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika. Na tę okoliczność uczniowie z Koła Miłośników Biblioteki przygotowali przedstawienie dla swoich młodszych kolegów  pt. „Smutna królewna”. Po zakończeniu widowiska bibliotekarz podjął dialog   z zaproszonymi uczniami  na temat zalet płynących z czytania książek. Po oficjalnym przyrzeczeniu pasowania, nasi najmłodsi czytelnicy otrzymali upominek – zakładkę do książki, która została wykonana wg projektu ucznia klasy drugiej (laureata konkursu plastycznego na „Najładniejszą zakładkę”).  Dzieci z radością przystąpiły do wypożyczania książek; należy w tym miejscu podkreślić, że znaczną ich część stanowią nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Do rodziców pierwszoklasistów bibliotekarze przesłali list, w treści którego podkreślono przede wszystkim znaczenie książki i czytania dla rozwoju młodego człowieka. Wskazano na szerokie możliwości współpracy bibliotekarzy z rodzicami celem wspierania kompetencji czytelniczych dzieci. Zachęcano do częstych odwiedzin na stronie internetowej szkoły w zakładce „Biblioteka”.

    

    

                       

    

  

 „Zajęcia regionalne – biblioterapia”  

 

LISTOPAD 2017

8 i 9 listopada 2017 roku gościliśmy w naszej szkole bibliotekarzy z Książnicy Beskidzkiej, którzy przeprowadzili bardzo ciekawe zajęcia regionalne. To już nasze kolejne spotkanie z bibliotekarzami z Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Zbiorów Regionalnych, które dotyczyło promocji regionu i rozwoju czytelnictwa wśród naszych uczniów.

Tym razem dowiedzieliśmy się

„Co kryje się pod nazwami? Wokół nazw  miejscowości i szczytów górskich Beskidów”,

poznaliśmy

„Tradycje rodzinne górali beskidzkich”,

została nam przybliżona postać księdza Jana Twardowskiego

„Ksiądz Jan od Biedronki – dzieciom”,

przypomnieliśmy sobie bielskich bohaterów bajek

„Witaj przygodo! Bolek, Lolek i Reksio”.

Wszystkie lekcje biblioteczne, w których uczestniczyliśmy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów jak również nauczycieli. Wzbogaciły i poszerzyły wiedzę dzieci na temat historii i kultury rodzimej. Czytelnicy poznali też odpowiedzi na rozmaite pytania związane z naszymi emocjami, które towarzyszyły również naszym przodkom.

Serdecznie dziękujemy  i mamy nadzieję na kolejne spotkania, miłą zabawę i edukację regionalną.

 

     

    

    

 

 „Niezwykłe spotkanie z pisarką,

   czyli książka – ważna sprawa!”  

 

PAŹDZIERNIK 2017

26 października 2017 roku biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1   im. Władysława Jagiełły przy współpracy z Radą Rodziców zorganizowała spotkanie dla uczniów klas I-VI z autorką książek dla dzieci   i młodzieży,  Panią Agnieszką Frączek.
Uroczystość pod hasłem „Niezwykłe spotkanie” była kontynuacją projektu, cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi, które  realizowane są w naszej szkole  od kilku lat.
Wydarzenie zostało poprzedzone lekturą książek autorki podczas lekcji   i w bibliotece oraz konkursem plastycznym na ilustrację do wybranego utworu.
Nasz gość określił rozmowy z uczniami jako  wesołe lekcje języka polskiego. Autorka tłumaczyła, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy i przysłowia, wskazywała różnice między nimi. Wspólnie z dziećmi poszukiwała wyrazów wieloznacznych; tropiła byki, czyli te najczęściej (i te trochę rzadziej) popełniane błędy językowe. Pisarka zachęcała do większej dbałości o polszczyznę, uwrażliwiała na nią, przekonywała,  że choć język polski znamy najlepiej ze wszystkich języków świata,  to wiedzę o nim  wciąż warto pogłębiać.
Pani Agnieszka Frączek jest autorką ciekawych książek dla dzieci: „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą”, „Gdy przy słowie jest przysłowie”, „Byk jak byk” i wielu, wielu innych.
Nasi uczniowie mogą poznawać jej twórczość dzięki zakupionym nowościom czytelniczym (przypomnijmy, że biblioteka szkoły wzbogaciła księgozbiór otrzymując finansowe wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej i organu prowadzącego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa   na lata 2016-2020).
Po spotkaniu uczniowie  mogli zakupić książki napisane przez naszego gościa i otrzymać autograf.
Wydarzenie to było doskonałym sposobem na zainteresowanie dzieci czytelnictwem i literaturą przeznaczoną dla młodych czytelników.

   

  

 

Pobijamy rekord w czytaniu książek

CZERWIEC 2017

1 czerwca 2017 roku o godz. 10.00 uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w ogólnopolskim czytaniu książek. Próbowaliśmy wspólnie   z  uczniami  z całej Polski pobić rekord w czytaniu książek, w tym samym  momencie. W tym celu zebraliśmy się w sali gimnastycznej a dzieci klas 1-3 w swoich salach lekcyjnych i  i czytaliśmy, kto co chce. Jesteśmy bardzo dumni z naszych wychowanków, że wspaniale potrafili się wyciszyć i „zatopić” w lekturze, w tym dniu pełnym wrażeń i niespodzianek. 1 czerwca obchodzimy przecież Międzynarodowy Dzień Dziecka a w naszej szkole już od wielu lat to Dzień Sporu. Mamy również nadzieję, że dzień ten będzie się kojarzył z chwilą relaksu z dobrą książką.

 

„Biblioterapia – zajęcia biblioteczne”

 

KWIECIEŃ 2017

6 i 7 kwietnia 2017 roku gościli w naszej szkole bibliotekarze Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. We wszystkich klasach zostały przeprowadzone bardzo ciekawe zajęcia z zakresu edukacji regionalnej:

„W babcinej izbie – czyli o tym, jak dawniej w domu bywało”

„Smocze osobliwości w mitach, legendach i wyobrażeniach”

„Lekcja pełna strachu, czyli co straszyło naszych przodków”?

Bielsko – Biała. „Mały Wiedeń” Karola Korna.

 

 

 

„Tydzień życzliwości i pozdrowień”

 

LUTY 2017

20 lutego 2017 roku rozpoczęliśmy nowy projekt „Tydzień życzliwości i pozdrowień”.   Mamy nadzieję, że inicjatywa ta przyczyni do uświadomienia wszystkim uczniom jak ważna jest uprzejmość, serdeczność i życzliwość w relacjach koleżeńskich.

Zadania na poszczególne dni tygodnia:

poniedziałek – przeprowadziliśmy w każdej klasie plebiscyt na najżyczliwszą osobę

ZWYCIĘZCY PLEBISCYTU   „NAJŻYCZLIWSZY UCZEŃ W KLASIE”

 

1A – KINGA DZIEDZIC

2A – MAJA WANDZEL

2B – BORYS KUCHARSKI

2C – NATALIA KAMIŃSKA

3A – MICHAŁ HOLA

3B – LIDIA ŻMIJ

3C – FILIP PTAK

3D – KACPER CENGIEL

4A – ZUZANNA BOKUN

4B – WIKTORIA JANEK

5A – WERONIKA PEZDA

5B – ANNA GORYL                    

6A – ALICJA JASIK

6B – EMILIA DOBIJA   

         

wtorek – napisaliśmy receptę na życzliwość, czyli zalecenia dotyczące kulturalnego zachowania się w szkole, w stosunku do nauczycieli, pracowników szkoły, kolegów …

  • Jak stosować ten lek? – Stosować systematycznie, nie pomijać wyznaczonych dawek.
  • Czy są działania niepożądane? – Nie, nie stwierdzono.
  • A można go przedawkować? – Oczywiście, nawet jest wskazane.

środa – czwartek– wykonaliśmy emblematy życzliwości:  serduszka, buźki, słoneczka … i dumnie je nosiliśmy

           

 

„Wesołych Świąt”

GRUDZIEŃ 2016

Nasi uczniowie wykonali piękne kartki świąteczne, które pocztą internetową przesłali swojej rodzinie. Podziwialiśmy ich pomysłowość i umiejętności komputerowe. Zakończono konkurs na projekt kartki świątecznej, oto jego laureaci.

 Michał Damek uczeń  klasy 4a

 Patryk Grabski uczeń  klasy 4b

 Adrian Pezda uczeń  klasy 5a

 Natalia Szymlak uczennica  klasy 5b

Krystian Basiura uczeń  klasy 6a

Klaudia Wróbel uczennica  klasy 6b

Pełnych radości i spokoju

Świąt Bożego Narodzenia

oraz wiele pomyślności i sukcesów

w nadchodzącym Nowym Roku

życzy

– WASZA BIBLIOTEKA –

 

„Ozdoby choinkowe”

 

GRUDZIEŃ 2016

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i nadszedł już ten miły czas ubierania choinki. W tym roku nasi uczniowie będą mieli okazję przystroić swoje drzewko własnoręcznie wykonanymi ozdobami. 19 grudnia 2016 roku uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilkowicach. Zajęcia prowadzone były przez panią Marię Grzegorzek, znaną  bibułkarkę i gawędziarkę oraz pana Jana Gąsiorka, choreografa i folklorystę. Uczniowie z ochotą przystąpili do tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych z wykorzystaniem głównie bibuły i opłatków. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem i ogromną cierpliwością. Efekty ich pracy były niezwykłe: „opłatkowe światy”, kolorowe gwiazdy z papieru, anioły z bibuły oraz pająki.

img_2643

img_2634

img_2632

img_2636

  img_2648

img_2649

img_2652

img_2644

img_2653

img_2650

Dziękujemy za zaproszenie

i pomoc w wykonaniu

  tych pięknych ozdób choinkowych

uczniowie SP Wilkowice

 

   „Gawędy    bożonarodzeniowe”

GRUDZIEŃ 2016

12 grudnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły wraz z bibliotekarzem udali się  do Gminnej Biblioteki Publicznej Wilkowicach; w ramach współpracy naszych bibliotek. Otrzymaliśmy zaproszenie do wysłuchania  niesamowitych gawęd związanych z tematyką bożonarodzeniową. Spotkanie prowadził choreograf i folklorysta – Jan Gąsiorek, znany popularyzator kultury żywieckiej. Pan Jan to niejako nasz współczesny Kolberg, dzięki któremu nie zapomina się o naszej przeszłości. Dzieci wprowadzone były w odległą podróż, która splatała się ze współczesnością, prowadzący  przybliżył nam zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia z terenu Żywiecczyzny. Pan Jan zaprezentował także własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Zgodnie stwierdziliśmy, że ich wykonanie z  pewnością wymagało ogromu cierpliwości i uzdolnień, jednak efekt był niesamowity!

b2

b1

Wiedza, którą zdobyli uczniowie naszej szkoły z pewnością przyczyni się do ich rozwoju i uświadomienia przynależności kulturowej.
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki, Panie Agacie Prochownik  za zaproszenie i umożliwienie uczestnictwa w tak bardzo ciekawym projekcie.

b3 b4

„Mili goście”

GRUDZIEŃ 2016

bez-tytulu

Miło jest przyjmować gości w bibliotece, a szczególnie tych najmłodszych. W piątek 2 grudnia 2016 roku odwiedzili nas właśnie  pierwszoklasiści.

img_2628

Z tej to okazji uczniowie klasy czwartej przygotowali wspaniałe przestawienie o „groźnych” piratach z Książkolandii,  które bardzo się nam wszystkim podobało.

img_2621

Uczniowie klasy pierwszej bardzo aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu, wspaniale odgadywali zagadki dotyczące bohaterów bajek i baśni. Podczas spotkania dzieci poznały zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej, dowiedziały się, jak dbać o wypożyczone książki i dlaczego czytanie jest takie ważne w życiu każdego człowieka. Dzieci samodzielnie wypożyczyły  wybraną prze siebie książkę, otrzymały również pamiątkową zakładkę do książki oraz list do rodziców nt. korzyści płynących z czytania książek razem ze swoimi dziećmi.

 

„Zakładka na medal”

 

LISTOPAD 2016

Po bardzo długich obradach wybraliśmy  najciekawszą zakładkę do książki. Oj, było z czego wybierać. Wykonaliście bardzo pomysłowe, staranne i różnorodne zakładki. Na wielu z nich napisaliście, jak należy szanować książki, aby mogły wam długo służyć.
Zgodnie z obietnicą zakładka, która zdobyła 1 miejsce będzie wydrukowana i przekazana w prezencie uczniom klasy pierwszej podczas ich uroczystego pasowania na czytelnika.

2I miejsce – zakładka w kształcie żabki, wykonała Zofia Węgrzyn z klasy 3c

II miejsce – zakładka z wieżą zegarową big ben, wykonała Natalia Kowalska z klasy 4b

III miejsce – zakładka w kształcie kotka, wykonał Jakub Mańdok z klasy 4a

3 Wyróżnienia:

czarny pingwinek – wykonał Stanisław Lipiec, klasa 3b

niebieski zajączek – wykonała Lidia Żmij, klasa 3b

„słodka” zakładka – wykonała Karolina Ujmiak, klasa 5a

Wszystkie przekazane zakładki tak bardzo nam się podobały, że stworzyliśmy z nich mini galerię               w naszej szkolnej bibliotece

4

Zapraszamy  do jej obejrzenia

„Z książką mi do twarzy”

 

LISTOPAD 2016

Zakończyliśmy nasz konkurs fotograficzny „Z książka mi do twarzy”. Oto nasi laureaci i ich nagrodzone prace.

I miejsce                  Szymon Laszczak kl. 4a

II miejsce                 Igor Kubica kl. 4a

III miejsce               Patryk Grabski kl. 4b

Wyróżnienie – Wiktoria Janek kl. 4b

Wyróżnienie – Natalia Kowalska kl. 4b

Wyróżnienie – Dagmara Chrobak kl. 4b

1

Serdecznie gratulujemy im pomysłowości, trzeba przyznać bardzo ciekawe i różnorodne zdjęcia.

Zapraszamy  do jej obejrzenia

 

„Dzień postaci z bajek”

  LISTOPAD 2016

W piątek 4 listopada klasy 1-3 odwiedzili bajkowi goście: wróżki, czarodzieje, księżniczki … Przeczytali wybraną przez siebie bajkę lub baśń oraz zorganizowali ciekawe konkursy dla swoich młodszych kolegów.

cam00262  cam00276

cam00278  cam00274

cam00266   cam00259

 

Zajęcia z biblioterapii

 

 PAŹDZIERNIK 2016

24 października 2016 roku odbyły się zajęcia z biblioterapii przeprowadzone  przez panią Magdalenę Georg, bibliotekarza  Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Bielsku-Białej. W klasie czwartej tematem zajęć była skuteczna komunikacja „Słucham i rozumiem”. Uczniowie klasy szóstej zajęli się problem odrzucenia na podstawie książki A. Onichimowskiej „Moja najwyższa góra świata”

cam00250       

Bezpieczeństwo na drodze

 

MARZEC 2015

     W dniu 30.03.2015r. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu pod hasłem „Bezpieczeństwo na drodze”, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną. Przedsięwzięcie niezwykle ważne i aktualne, zostało przeznaczone dla wszystkich czytelników z klas 1-6.
Na uroczystość zaproszono m.in. przedstawiciela Komendy Miejskiej w Bielsku –Białej,   mł. asp. Bartłomieja Kapias. Policjant wygłosił prelekcję na temat podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się na drogach; zadawał także ciekawe pytania, wzbudzając dodatkowe zainteresowanie dzieci. Zwrócił również uwagę na ogromne znaczenie elementów odblaskowych, które wzmacniają bezpieczeństwo na drodze.
Projekt obejmował trzy kategorie: plastyczna, literacką oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Nasi czytelnicy byli niezwykle zaangażowani: tworzyli własne kompozycje plastyczne, stosując ciekawe techniki wykonawcze; przedstawiali wszystko to, co wiązało się z bezpieczeństwem uczestnika ruchu.
Uczniowie tworzyli również krótkie formy literackie, nawiązując do zasad drogowych.
Dzieci uczestniczące w kategorii wiedzy utrwalały wiadomości; począwszy od marca brały udział w trzech etapach (w każdym z nich pojawiały się kolejne pytania umieszczanie na stronie internetowej oraz gazetce biblioteki).

Oto lista laureatów:

1. KATEGORIA PLASTYCZNA, klasy 2-3:

IMIĘ I NAZWISKO KLASA LOKATA
Jakub Pach 3b I MIEJSCE
Zofia Węgrzyn 1c I MIEJSCE
Patryk Grabski 2b II MIEJSCE
Jakub Nikiel 1c II MIEJSCE
Filip Ptak 1c III MIEJSCE
Przemysław Górny 1c III MIEJSCE

DSC_0233      DSC_0234

I miejsce – Jakub Pach                                              I miejsce – Zofia Węgrzyn

DSC_0236      DSC_0235

II miejsce – Patryk Grabski                                      II miejsce – Jakub Nikiel

DSC_0230      DSC_0229

III miejsce – Filip Ptak                                             III miejsce – Przemysław Górny

KATEGORIA PLASTYCZNA, klasy 4:6

I MIEJSCE przyznano Szymonowi Nikiel z klasy 4a.

DSC_0232

2. KATEGORIA LITERACKA:

I MIEJSCA zajęli:

Amelia Klichko z klasy 5a oraz Dominik Dziubek z klasy 6a.

 

W lewo w prawo i znów w lewo

Patrzę wzrokiem przechodzę szybkim krokiem

Przestrzegajcie zasad drogi

O twe Zycie przecież chodzi

Tak uczyli mnie rodzice

Nadal ich nauki ćwiczę

Bo ulica nie boisko

Trzymaj się chodnika blisko

Auto większe od człowieka

Więc na drzewo nie ucieka

Nie wyładuj na nim złości

Bo cię będą boleć kości

Amelia Klichko

 

Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważną zaletą,

przestrzegaj przepisów drogowych, bo zostaniesz kaleką!

Ostrożnie jeździj  po drodze i przestrzegaj się tej przestrodze!

Droga jest bardzo niebezpiecznym i ruchliwym miejscem,

więc pilnuj i przestrzegaj na niej porządku!

Rowerzystą może zostać każdy z nas,

Bo przyszedł na to najwyższy czas!

Uważaj szczególnie, gdy auta jadą bardzo szybko i patrz,

czy nic nie jedzie naprzeciwko.

Kierowcą kiedyś każdy z nas zostanie,

kiedy na wysokości tego zadania stanie.

Lewo, prawo oraz lewo, patrz w te strony drogi kolego!

Do wypadku może dojść lada chwila,

gdy ktoś się nie zatrzyma!

Pamiętaj, więc drogi kolego,

by najpierw spojrzeć w lewo!

Każdy powinien jechać bratecznie,

aby na drodze było bezpiecznie!

Droga ma strony dwie,

czy ktoś zatrzyma się?

Aby zdać kartę rowerową,

musisz bezpiecznie jechać drogą!

Pamiętaj te przestrogi,

życzę ci miłej drogi!

Dominik Dziubek

 

3. KATEGORIA KONKURS WIEDZY, KLASY 2-3:

IMIĘ I NAZWISKO KLASA LOKATA
Urszula Czech 3a I MIEJSCE
Patryk Grabski 2b II MIEJSCE
Karolina Zakrzewska 3a III MIEJSCE

KATEGORIA WIEDZY, KLASY 4-6:

IMIĘ I NAZWISKO KLASA LOKATA
Szymon Nikiel 4a I MIEJSCE
Dominik Dziubek 6a II MIEJSCE
Emilia Dobija 4b III MIEJSCE
Zofia Dusińska 5a III MIEJSCE

Ponadto przyznano liczne wyróżnienia. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Na uwagę zasługuje fakt, iż wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali elementy odblaskowe.

Bibliotekarze składają serdeczne podziękowania sponsorom konkursu, dzięki którym nasi uczniowie otrzymali nagrody i podarunki. Są nimi:

RADA RODZICÓW naszej szkoły
KOMENDA POLICJI w Bielsku-Białej,
FIRMA STAWOWY sp z o.o.- autoryzowany dealer HYUNDAI,
FIRMA FIAT AUTO POLAND S.A. w Bielsku-Białej.

 

 

Uczniowie klas pierwszych są już

czytelnikami szkolnej biblioteki

 

GRUDZIEŃ 2014

         W dniach 3 I 4 grudnia 2014 roku w naszej bibliotece odbyło się niecodzienne spotkanie!
„Pasowanie na czytelnika” – oto powód, dla którego gościliśmy w sposób szczególny wszystkich uczniów klas pierwszych wraz z wychowawcami. W bibliotece szkolnej co roku nauczyciele bibliotekarze przy współudziale czytelników należących do Koła Miłośników Biblioteki przygotowują tę uroczystość. W ramach spotkania członkowie Koła zaprezentowali przedstawienie wprowadzające małych czytelników w świat książek. W tym roku widowisko nosiło tytuł „Smutna królewna”. Ten intrygujący nieco tytuł nasuwał niezwykle ważne przesłanie: smutnym jest człowiek, który nie poznał świata książek- świata wiedzy, przygód, fantazji  i rozwoju. Jednak podobnie jak w bajce; radość królewnie przyniosła książka,   i na to nigdy nie jest za późno!

           DSC_0020 [800x600]                DSC_0024 [800x600]

        Po zakończeniu przedstawienia nasi najmłodsi przyjaciele uczestniczyli w pogadance na temat zasad panujących w bibliotece szkoły: mówiono o „prośbach książki”, o regulaminie biblioteki, a także o sposobie wypożyczania książek w systemie komputerowym. Każdy pierwszoklasista wypożyczył książkę, w której znalazła się pamiątkowa zakładka.

           DSC_0029 [800x600]               DSC_0028 [800x600]

                                        Klasa 1D                                                 Klasa 1C

           DSC_0022 [800x600]               DSC_0019 [800x600]

                                        Klasa 1A

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek!

Życzymy miłego czytania  

                                                    -Wasza Biblioteka-

 

Pasowanie na czytelnika

GRUDZIEŃ 2013

          W grudniu 2013 roku uczniowie klas pierwszych dołączyli do szczęśliwego grona czytelników  naszej  biblioteki szkolnej.  Po obejrzeniu ciekawego przedstawienia pt. „Piraci z Książkolandii” zaprezentowanego przez kolegów  i koleżanki z klasy szóstej, złożyli uroczyste przyrzeczenie. Dzieci obiecały, że będą często odwiedzać szkolną bibliotekę i szanować książki.   Na pamiątkę tego miłego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali pamiątkową zakładkę   oraz samodzielnie wypożyczyli pierwszą swoją książkę. Do rodziców uczniów, nauczyciele bibliotekarze skierowali list, w którym zachęcali ich do codziennego czytania książek  ze swoimi dziećmi.

 Obraz 004 [800x600]

Dobry kapitan statku obserwuje uczniów klasy 1

 

 

Pracowity pirat szoruje pokład statku płynącego do Książkolandii Obraz 003 [800x600]

   Obraz 017 [800x600]    Panna Wodna zapoznaje nowych czytelników     z regulaminem biblioteki  

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dziękujemy uczniom klasy 6b za wesołe przedstawienie

Obraz 014 [800x600]

Obraz 013 [800x600]Witamy miłych czytelników z klasy 1a

 Witamy miłych czytelników  z klasy 1b

Obraz 020 [800x600]

 

Projekt „Bezpieczny pies – bezpieczne

dziecko”

 

PAŹDZIERNIK 2013

             W ramach cyklu „Ciekawe spotkania” odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. „Bezpieczny pies – bezpieczne dziecko”. Naszym gościem był przedstawiciel Polskiego Centrum Dogoterapii ze swoim czworonożnym przyjacielem psem Largo. Podczas zajęć uczniowie poszerzyli wiadomości na temat właściwej opieki nad zwierzętami, nauczyli się rozpoznawać zachowanie psa: strach, agresja czy chęć zabawy. Dzieci dowiedziały się jaką ważną rolę odgrywa pies w społeczeństwie: ratownik, policjant, strażak, terapeuta i oczywiście przyjaciel. Po ukończeniu zajęć każdy uczeń otrzymał okolicznościowy dyplom, kodeks postępowania z psem oraz zakładkę do książki.

    2013-11-04 11.25.47 [800x600]

2013-11-04 11.26.13 [800x600]

2013-11-04 11.27.21 [800x600]

 

Kolędowanie z Panem Jacentym Ignatowiczem muzykiem i znawcą góralskiej muzyki, uczestnikiem programu „Mam talent”

    

GRUDZIEŃ 2012

   W grudniu 2012 roku przybył do naszej szkoły uczestnik telewizyjnego programu „Mam talent” Pan Jacenty Ignatowicz. Trzydzieści lat temu został góralem z wyboru i zamieszkał w Żywcu. Potrafi zagrać łącznie  na 18 nietypowych instrumentach, między innymi rogu pasterskim, fujarce, trombicie, dudach z koziej skóry, multankach, gęślikach, a także zwykłym liściu  i pile śpiewającej.
Podczas spotkania usłyszeliśmy góralskie: gawędy, śpiew oraz oczywiście muzykę. Zaprezentowane zostały również instrumenty góralskie. Nasze  spotkani z wyjątkowym gościem zakończyło wspólne kolędowanie.

   1 009 [800x600]

1 023 [800x600]

1 028 [800x600]

Po spotkaniu uczniowie otrzymali autograf naszego niezwykłego Gościa

Spotkanie uczniów naszej szkoły

z pisarką dla dzieci Panią Renatą Piątkowską

MARZEC 2012

15 marca 2012 roku w Szkole Podstawowej w Wilkowicach odbyło się  niecodzienne spotkanie z pisarką dla dzieci    z Bielska – Białej  Panią Renatą Piątkowską.     W uroczystości wzięło udział 89 czytelników z klas 1-6.
Podczas spotkania nastąpiło rozwiązanie konkursów dotyczących twórczości naszego Gościa oraz wręczenie nagród.       A upominki dla dzieci były wyjątkowe, książki autorstwa Pani Renaty Piątkowskiej wraz z dedykacją.

        Autorka podczas spotkania z uczniami opowiadała o ciekawej pracy pisarza oraz przeczytała wybrane fragmenty swoich książek.  Chętnie też odpowiadała na pytania czytelników.

 

Każdy uczeń mógł otrzymać również autograf naszego Gościa.

Spotkanie zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy odbyło się w bardzo serdecznej atmosferze i na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów.  Z pewnością też zachęci ich do odwiedzin biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć książki poznanej pisarki Pani Renaty Piątkowskiej. Zwycięzcom konkursów gratulujemy a wszystkim nauczycielom dziękujemy za pomoc   w zorganizowaniu tej miłej uroczystości.

 Pani Renata Piątkowska i nagrodzeni uczniowie

[/vc_column_text]

Back To Top
Wielkość liter
Kontrast