skip to Main Content
+ 48 33 827 19 90 sekretariat@spwj.edu.pl ul. Kościelna 10, 43-365 Wilkowice

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

MARZEC 2024

Z radością informujemy, że nasza szkoła już drugi raz  w edycji na lata na lata 2021-2025” została objęta projektem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Priorytet 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Zakupimy dla naszych czytelników nowe książki, zorganizujemy ciekawe konkursy promujące czytelnictwo i zadbamy o wygląd naszej biblioteki.

 

Książkowy niekalendarz

STYCZEŃ 2023

Mamy projekt wraz z Narodowym Centrum Kultury zaprasza biblioteki szkolne do udziału w wyzwaniu KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ, który jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Nasza szkolna biblioteka przystąpiła do tego projektu wspierającego motywowanie uczniów do aktywności czytelniczej.

 

Laboratoria Przyszłości

LISTOPAD 2022

W związku z przystąpieniem szkoły do programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria przyszłości” biblioteka szkolna zorganizowała warsztaty z rękodzieła. To cykliczne zajęcia w ramach biblioterapii podczas, których nie tylko szyjemy ale również słuchamy  audiobooków lub czytamy wybrane książki czy czasopisma.

  

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

Z radością informujemy, że nasza szkoła kolejny raz została objęta projektem Ministerstwa Edukacji i Nauki  i trwa realizacja Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Zasób zbiorów bibliotecznych powiększy się o kolejne nowości książkowe. Na naszych czytelników czekają już piękne upominki – nagrody w konkursach  i akcjach promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

 

 – Wasza Biblioteka-

 

„Czytam sobie”,

czyli promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników!

 

O wpływie czytania książek na rozwój każdego z nas mówiono wiele.  Nikogo nie trzeba przekonywać co do roli, jaką odgrywa książka w życiu i jego postrzeganiu. Proponujemy włączenie się w ogólnopolską inicjatywę czytelniczą, w ramach której można odkryć wiele niesamowicie ciekawych wskazówek i propozycji, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Poza wskazaniem polecanych tytułów lektur, można wysłuchać np. wywiadów i przeczytać wypowiedzi znanych postaci środowisk medialnych. Dodajmy, że wiele wskazywanych tytułów znajduje się w księgozbiorze naszej biblioteki – z pewnością nasi najmłodsi czytelnicy mieli okazję je wypożyczyć. Zapraszamy do obejrzenia, wysłuchania i przeczytania!

– Wasza Biblioteka-

Plakat:

https://czytamsobie.pl/dopobrania/logo_akcjacs_zielony-bialy.jpg

Spoty promujący akcję:

https://www.youtube.com/watch?v=AmVURL9MP50

https://www.youtube.com/watch?v=WkjjINuHMPg

Wypowiedzi, wywiady, galeria zdjęć –  czyli „Znani oczytani”:

https://czytamsobie.pl/znani_znany08.php

https://czytamsobie.pl/znani_wypowiedzi.php

Stwórz własne puzzle

 

Na stronie https://puzzlefactory.pl/pl możesz układać ciekawe puzzle, ale nie tylko. Stwórz własne puzzle. Wejdź na stronę https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/stworz-wlasne  i postępuj zgodnie z instrukcją. Wykonaj zdjęcie, które posłuży Ci   jako obrazek do puzzli.

Pamiętaj:

 1. nie kopiuj z internetu obrazków, które są czyjąś własnością (ochrona praw autorskich)
 2. nie prezentuj zdjęć swoich , kolegów, rodziny (ochrona danych osobowych)
 3. wszystkie puzzle wykonane na tej stronie pozostają w bazie i są udostępniane innym graczom
 4. możesz wykonać zdjęcie swojego pieska, kotka, kwiatów, lasu … i zrobić z niego puzzle
 5. istnieje możliwość przesłania wykonanych puzzli do kolegów poprzez link

Wykonałam zajęcia kwiatów z mojego ogródka. Stworzyłam  z nich puzzle:

 1. wersja łatwa (25 elementów) https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/kwiaty/241169-go%C5%BAdzik-kamienny
 2. wersja trudna ( 49 elementów) https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/kwiaty/239457-wiosenne-kwiaty

Ciekawa jestem w jakim czasie je ułożycie. Powodzenia 🙂

 

Jeśli chcecie znaleźć audiobooki wpiszcie np:

https://wolnelektury.pl/

https://lektury.gov.pl/

http://lekturymp3.pl/

https://www.youtube.com/channel/UCXDZC3xJ4HdGesKt5FG9Okg

 

Zgadnij kto to? 

Czyli bal maskowy w bibliotece

 

Uwaga, uwaga! Nie w Wenecji, ale u nas, w Wilkowicach, a dokładnie w naszej bibliotece, zapraszamy na bal maskowy!

Dziwne? Nie! Tajemnicze? Tak! Jeśli weźmiesz udział w niepowtarzalnym konkursie, który nigdy wcześniej się nie wydarzył, przeżyjesz niezwykłe emocje! Zapraszamy wszystkich czytelników do wzięcia udziału w prapremierze konkursu! Warunkiem udziału jest Wasza wyobraźnia i niezwykła maseczka!

Uczestnicy naszej zabawy mają za zadanie:

 1. Założyć tajemniczy „strój z maską” (jeśli ją założycie i dodacie do swego wizerunku np. kapelusz, okulary i bardzo modne obecnie rękawiczki, staniecie się tajemniczymi postaciami z grona „Detektywa Pozytywki”!
 2. Gdy Wasz wizerunek będzie gotowy, przyślijcie zdjęcie na nasz adres technikasp1wilkowice@interia.pl

Obejrzyjcie filmik jak własnoręcznie, w łatwy sposób uszyć maseczkę na maszynie lub ręcznie https://www.youtube.com/watch?v=tx2GPHw0bTE

Każdy, kto weźmie udział w naszej zabawie, będzie nagrodzony! Uśmiech i zabawa to najlepszy sposób na niepowtarzalny czas, który obecnie przeżywamy. Przesyłajcie Wasze zdjęcia! Przesyłajcie też odpowiedzi – kto się na nich znajduje? Wystarczy wpisać imię i klasę.

Uwaga, zaczynamy i czekamy!

   -Wasza biblioteka-

 

 

„Masz tę moc”

książka o koronawirusie dla dzieci

koniecznie przeczytaj

 

Biblioteka szkolna poleca  publikację, która pomoże wytłumaczyć młodszym dzieciom obecną sytuację. Poznajmy się z koronawirusem bez strachu! Fundacja „Polki Mogą Wszystko” opublikowała w tym celu książeczkę dostępną na stronie: https://fpmw.pl/wp-conte…/uploads/Koronawirus-ksiazecz

Pozdrawiamy

-Wasza biblioteka-

 

 

Biblioteki cyfrowe

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

 

 

Jesteśmy w domu. Nie nudzimy się 🙂

 

Uczniowie i nauczyciele SP nr 1 w Wilkowicach chcą pochwalić się sposobami na kreatywne spędzanie wolnego czasu. My jesteśmy w domu i nie nudzimy się! Razem stworzymy galerię zdjęć z ciekawymi, śmiesznymi, mądrymi pomysłami na nudę. Przesyłajcie zdjęcia co robicie, np. oczywiście czytacie ulubione książki, rysujecie, wznosicie wspaniałe budowle z klocków, gracie rodzinnie w gry planszowe, bawicie się w teatrzyk, sprzątacie swój pokój … Zdjęcia przesyłamy na adres przyroda-geografia.sp1@wp.pl w tytule piszemy zdalna biblioteka – nie nudzimy się.

Pozdrawiamy

-Wasza biblioteka-

 

 

Dzisiaj 2 kwietnia obchodzimy święto

jakie?

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

Święto to, obchodzone jest w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten, ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto to, obchodzimy już od 1967 roku. Drodzy uczniowie przeczytajcie baśń Hansa Christiana Andersena pl. „Krasnoludek”  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/krasnoludek/  Zachęcam was serdecznie do zilustrowania fragmentu tej przepięknej baśni. Możecie zastosować dowolną technikę plastyczną: rysunek kredkami, obrazek farbami, wydzieranka … . Wykonane prace sfotografujcie i prześlijcie na adres przyroda-geografia.sp1@wp.pl w tytule proszę wpisać zdalna biblioteka. Czekamy na Wasze prace, które z przyjemnością umieścimy w naszej szkolnej galerii.

Pozdrawiamy

-Wasza biblioteka-

 

 

Nowości w bibliotece

 

W związku z pozyskaniem dotacji w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” finansowanego przez Ministerstwo i Urząd Gminy zakupiliśmy do szkolnej biblioteki aż 924 książki!!!

Z  nowości wydawniczych korzystają  wszyscy uczniowie naszej szkoły. Książki zakupione do biblioteki szkolnej zostały zaplanowane tak, aby mogło je wypożyczać jak najwięcej czytelników. Jedne przeznaczone są dla uczniów klas młodszych z niewielką ilością treści i dużą czcionką oraz kolorowymi ilustracjami. Inne dla dzieci starszych  głównie z dziedziny beletrystyki. Są też takie, które dostosowane są do różnorodnych grup wiekowych np. z dziedziny z zoologii, sztuki, osiągnięć nauki i techniki.

Znając naszych czytelników uwzględniliśmy ich indywidualne potrzeby podczas wyboru książek do biblioteki.

 • Dla uczniów niedowidzących wybraliśmy książki z dużą czcionką i bogato ilustrowane.
 • Dla dzieci z problemami w koncentracji uwagi, dysleksją oraz problemami logopedycznymi zakupiliśmy książki z wierszykami logopedycznymi.
 • Książki pozbawione metafor i przenośni z prostym, jednoznacznym tekstem i ilustracjami przeznaczyliśmy dla dzieci ze spektrum autyzmu.
 • Uczniowie z obniżoną normą intelektualną znajdą u nas nowe książki z niewielką ilością tekstu, napisane prostym i zrozumiałym językiem.
 • W różnych okresach życia u dzieci pojawiają się problemy szkolne czy też rodzinne. Aby zrozumieć pewne sytuacje i właściwie im przeciwdziałać zakupiliśmy również książki z serii „Bezpieczne dziecko” wydane przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
 • Uwzględniliśmy również książki dla dzieci zdrowych, które pomogą zrozumieć im potrzeby i odmienność ich chorych rówieśników.

Serdecznie zapraszamy
Wasza Biblioteka

 

Back To Top